Ekim 02, 2023

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Rhea ve Kronos’un kızı olan Hestia, tanrıların tanrısı Zeus’un en büyük kardeşidir. Tanrılar arasında saygın bir kişiliktir ve tanrılar arasında en nazik ve kibar tanrıçadır. Kendisine adanmış bir tapınak yoktur ama her tapınakta bir sunağı bulunur.

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Hestia kibarlığının yanında cömertliği ve erdemli oluşuyla da bilinir. Ocak ateşi ve aile tanrıçası olan Hestia, evlerin ve aile bireylerinin koruyucusudur. Onları yakından izler, felaketlere karşı kollayıp gözetir. Kendisi aynı zamanda konukseverliğin ve ateşte pişen her türlü nimetin de koruyucusu sıfatını taşır. Bunun yanı sıra Hestia yalnızca aileden değil, kamu bütünlüğünden de sorumludur. Toplumdaki bireyleri korumak da onun görevleri arasındadır. Bu yüzden kamusal alanları, topluma ait mülkleri ve ortak kullanım yerlerini de gözetir.

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Kendisi ev ve aile kavramını koruyan bir tanrıça olduğundan ona genellikle evlerde tapınılır, tapınaklarda da ismini taşıyan bir sunak bulunur. Hestia’nın kutsal mekanı halka açık yerlerdeki ocaklardır.

Hestia, Metropolis’in de temsilcisidir; bu yüzden kurulan yeni şehirlere Metropolis’te yanan ateşten götürülür ve onun bir parçasının bu yeni şehirde olmasına imkân sağlanır.

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Hestia aynı zamanda tanrı ve tanrıçaların evinin de koruyucu olarak bilinir, bu da saygı görmesindeki önemli sebeplerden biridir. Hestia evcimendir, kendini diğer tanrı ve tanrıçaların aksine evine adar; onlar gibi dünya üzerinde sürekli dolaşmayı ve maceradan maceraya koşmayı sevmez. Ebedi ikameti olan Olimpos’ta geçirir tüm zamanını. Bu yüzden tanrı ve tanrıçalar arasında bile saygınlığı vardır.

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Hestia gerçek bir barış yanlısıdır, kavga ve çatışmalardan kaçınır. Huzurlu ve sakin bir yaşam sürmenin erdemine inanır. Bu sebepledir ki evlilikten yana da gönlü olmaz, her ne kadar talipleri arasında Denizlerin Tanrısı Poseidon ve Işığın Tanrısı Apollon gibi güçlü adaylar vardır. Hestia ile evlenebilmek için birbiriyle rekabet içine giren Olimpos’un en güçlü iki tanrısı neredeyse büyük bir savaşın patlak vermesine de sebep olacaklarken Hestia, kardeşi Zeus’tan bu duruma müdahale etmesini ister. Hestia sonsuza dek bakire kalacak ve onun hizmetindeki tüm rahibeler de yine kendisi gibi bekaret yemini edeceklerdir. Zeus kardeşinin bu dileğini kabul eder ve Hestia’yı koruması altına alır.

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Yunanlılara kıyasla Romalıların Hestia yani kendi mitolojilerinde geçen ismiyle Vesta’ya adadığı tapınaklar vardır. Bunların içinde en önemlisi Roma’da bulunan Vesta Bakireleri Tapınağı’dır.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun