Temmuz 01, 2022

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

İnsan veya başka varlığın başına hastalık, ölüm veya kötü şans getirdiğine inanılan bakıştır. Nazardan en çok çocuk, hamile ve hayvanların etkilendiğine inanılır. Nazar hepimizden eski bir inançtır. Ayrıca tüm kültürlerde nazara rastlanır. Kültürlere göre isimde farklılıklar gösterebilir. Türkçede kem göz veya nazar olarak adlandırılırken; Almanlarda böser blick, İtalyanlarda malocchio, Eski Romalılarda fascinum, Yunanlılarda baskania veya matiasma, Fransızlarda mauvais veil, Yahudilerce ayin harah olarak adlandırılır.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Anadolu kültüründe kötü olaylar doğaüstü sebeplere yüklenir. Bu da nazar olarak adlandırılır. Hatta nazardan çatlamak gibi tabirler vardır. Yeni doğan bebeklerin ölümü genel olarak nazardan çatlamak olarak değerlendirilir.

Nazar sadece insanlara değmez. Mala, hayvanlara ve mülke de değer. Bu sebeple nazardan korunmak için tılsım kullanılır. Bu tılsım nazarlık veya nazar boncuğu olarak adlandırılır. Nazarın sadece insanlara değmediği gibi, sadece kötü niyet, hasetlik veya kıskançlıktan da nazar değmez. Aşırı sevgi, aşırı beğenme veya aşırı duyulan hayranlık da nazar değdirir. Anadolu kültüründe boncuk gözlü olarak tabir edilen mavi gözlü kişilerin daha çok nazar değdirdiğine inanılır.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Slav folklorunda çocuklarına nazar değdiği için kendisini kör eden bir adamın anlatıldığı masal bulunur. Anadolu kültüründe olduğu gibi nazardan çatlamak pek çok kültürde de bulunur. Nesneleri ve insanları çatlatabilecek kadar güçlü olan nazardan korunmak için, mavi boncuk üzerine işlenen göz resminin enerjiyi kendine çekerek sahibini koruyacağına inanılır. Bir başka inanışa göre de nazar boncuğunun nazarı kendisine çekmesi, kişiyi olumsuz etkiler inancı vardır.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Eski Yunanlılar gemilerin pruvasına büyük bir göz resmi çizerek nazarı engelleyeceklerine inanırlar. Nazara karşı kültürlerin farklı tılsımları vardır. İtalyanlar corno (boynuz) ve figga; Ortadoğu’da hamsa (Fatma’nın Eli), nazar boncuğu ve muska gibi nesneler kullanır. İnsanlar bu nesneleri, nazardan en çok etkilenecek kişilerin üzerlerinde taşırlar.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Afrika’daki bazı kabilelerde ağzın açık olduğunda ruhun vücudu terk etmesinin daha kolay olduğuna inanılır. Nazarın da yemek yerken daha çok etkilediğine inanılır. Bu sebeple yemekler açık alanda ve yabancıların yanında yenilmez.

Hindistan’da yeni evlenen çiftler nazardan korunmak için karşı cinsin kıyafetlerini giyerler.

Bazı Asya toplumlarında nazara karşı çocukların gözlerinin etrafına siyah boya sürülür.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Tüm bunların yanında tabii insanlar küçük sakarlıklarını absorbe etmek için “Nazar çıktı” derler. Mesela kolyeniz kopar, bardak elinizden düşüverir gibi gibi.

ELEMTERE FİŞ KEM GÖZLERE ŞİŞ: NAZAR

Bu kadar bilgilendiysek size çok güldüğüm bir durumdan bahsedeceğim. İki ünlü çift birbirlerinin adını bileklerine dövme yaptırıyorlar. Hatta sonrasında biri diğerine “Pazara kadar değil mezara kadar” dediği bir şarkı yapıyor. Ertesi pazar ayrılıyorlar. Biri bu olayı anlatıp ‘Nazara gelme hızım’ demişti ve ben çok gülmüştüm. Ben de nazara gelmek de bu kadar hızlıyımdır.

Yorumlar

  • Çok geniş bir inanca yayılmış

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

AŞKIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AIZEN MYOO

AŞKIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AIZEN MYOO

YALIÇAPKINI KUŞUNA DÖNÜŞEN: ALCYONE

YALIÇAPKINI KUŞUNA DÖNÜŞEN: ALCYONE

CÜCELER KRALI: ALBERICH

CÜCELER KRALI: ALBERICH

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Düşünceli Olmak

probiyotik

Kuyruklu Yıldızla Çarpışmak

bubble30

KAYISILI DONDURMA TARİFİ

Nielawore

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun