Ekim 07, 2022

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde ise diğer adıyla Herkül. Herkül’ün annesi Alkmene normalde amcasının oğlu Amphitryon ile evlidir ama Zeus Alkmene’ye aşık olur ve onunla birlikte olmak için kocası kılığına girerek yanına yanaşır ve onu elde eder. Alkmene aynı gün asıl kocasıyla da birlikte olur. Bu birleşmelerin sonucunda ikiz çocukları olur.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

İkizlerden Herkül Zeus’un, İphikles ise Amphitryon’un oğludur. Herkül’ün Zeus’un oğlu olduğunu anlayan Hera öç almak için fırsat aramaya başlar.

İlk önce Zeus’u oyuna getirerek ondan Perseus’un soyundan doğan ilk çocuğun hükümdar olacağı yeminini almıştır. O sırada Perseus soyundan Stheneos’un karısı Eurystheus’da hamiledir.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

Alkmene’nin doğumunu geciktiren Hera, Eurystheus’u daha önce doğurtur böylece Perseus soyundan doğan ilk çocuk Herakles değil, Sthenelos’un oğlu Eurystheus olur. Bunun sonucunda Hera, Herakles daha doğmadan önce taht hakkını elinden almış olur.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

Hera’nın öfkesi hala dinmemiştir. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahipti. Hera’nın gönderdiği iki zehirli yılanı elleriyle sıkarak öldürdüğünde henüz birkaç günlük bebektir.

Bu olayı yorumlayan biliciler, Herakles’in dünyada yaşayan en güçlü varlık olduğu haberini vermişlerdir. Herakles, dönemine göre oldukça üstün bir eğitim almıştır. Ok atmayı, at sürmeyi ve güreşmeyi kusursuz şekilde yapmaktadır.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

On sekiz yaşına geldiğinde babasının sürüsüne musallat olan aslanı öldürür. Aslanın derisini yüzüp, postunu sırtına geçirir, kafasını ise miğfer yapar. Başka bir efsaneye göre ise bunları Nemea Aslanından yapmıştır. Bu olaydan sonra Thebai Kralı Kreon, büyük kızı Megara’yı ödül olarak Herakles’e verir.

Tanrılar ise bu yeni çifte armağanlar verir. Hermes’ten bir kılıç, Apollon dan yay ve oklar, Hephaistos’tan altın bir göğüslük, Poseidon’dan bir at ve Athena ise bir giysi hediye alır.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

Herkül’ün Megara’dan üç çocuğu olur. Hera, onu türlü oyunlarla çıldırtırken Herakles bir nöbet anında çocuklarını ve İphikles’in iki çocuğunu ateşe atarak öldürür. Bunun üzerine gönüllü olarak sürgüne gider. Sonra Delphoi bilicisine akıl danışır.

Bilici ona suçlarından ve tüm günahlarından arınması ve ölümsüzlüğe ulaşması için, Miken Kralı Eurystheus’a gidip uzun bir süre onun hizmetine girmesi ve kralın her istediğini yerine getirmesi gerektiğini söyler. Eurystheus, Heraklesten 12 iş yapmasını ister, buna kaynaklarda ‘’ Herakles’in 12 görevi’’ veya 12 işi denir.

DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ VARLIK: HERKÜL

Herkül’ün 12 görevi için hemen diğer içeriğe koşun.

 

 

 

Kaynak: https://www.tarihlisanat.com/herakles-hikayesi-12-gorevi/

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

BAŞKA BOYUTA GEÇİŞ: HUNLARIN SİHİRLİ MANTARLARI
RUH TAŞIYICI GEYİK TAŞLARI

RUH TAŞIYICI GEYİK TAŞLARI

ÖLÜMSÜZLÜK OTU YİYEN HAYVAN: GEYİK
YERİN GÖĞÜN DİREĞİ: KUTLU AT KAZIĞI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun