Ekim 05, 2022

DOĞA VE İNSAN ARASINDAKİ İLETİŞİM: ŞAMAN

Ölümle mücadele etmek ve doğayla barışmak için çeşitli kültürlerde şamanlar ortaya çıkmıştı. Kılsız bedenini başka hayvanların kıllı postlarıyla kamufle etmiş, başına geyik boynuzları takarak doğaya “ben senin bir parçanım” mesajını vermişlerdir.

Amaçları doğanın ölümcül gücünden korunmaktır. Avlanan geyiğin postunu giyip boynuzlarını kafasına takan bu kişi geyiğin dolayısı ile de doğanın güçlerine de sahip olmuştu. Ölüme kendi silahlarıyla karşılık veriyordu.

DOĞA VE İNSAN ARASINDAKİ İLETİŞİM: ŞAMAN

Şaman, pagan kültürünün, doğa dinlerinin en önemli karakteridir. Doğa ile insan arasındaki iletişimi sağlayan şamandır. Doğanın şifa dağıtan ilaçlarına hakim olan şaman, aynı zamanda büyüleriyle ölümü insandan uzak tutmaktadır. İnsana, doğaya karşı mücadelede kullanılacak en iyi silahların yine doğadan alınmış silahlar olduğunu anlatan bir bilgedir şaman.

DOĞA VE İNSAN ARASINDAKİ İLETİŞİM: ŞAMAN

Şamanlar ilk mitos anlatıcılarıdır. İnsanlar doğayı kızdırmadan yaşayabilsin diye tanrıların, doğanın ve ölümün öykülerini anlatır onlara. Ateş etrafında dans eder, büyüler ve kutsal kuşuna/hayvanına binerek gökyüzüne çıkar. İnsanlara tanrılardan yeni haberler ve öyküler getirir.

 

 

 

Kaynak: İsmail Gezgin- Sanatın Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇANAKKALE BOĞAZI’NA ADINI VEREN KIZ: HELLE
OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun