Ağustos 10, 2022

ÇOCUKLARIN KORKULU RÜYASI: GRYLA

İzlanda dağlarında yaşayan Gryla, efsanevi dev ve ogre kadındır. Kötü ve yaramaz çocukları korkutmak için Gryla masalları anlatılır. Snorri Sturluson’s 13.yüzyıl Edda’sında da adı geçer.

ÇOCUKLARIN KORKULU RÜYASI: GRYLA

Gryla’nın 15 kuyruğu, kuyrukların her birine asılı 100 torba ve bu torbaların içerisinde 20 haykıran çocuk vardır. Orta çağda karanlık kış gecelerinde çocuklara bu anlatılır. Bu hikayeler çocuklar üzerinde o kadar etkili olur ki 1746’da devlet duruma el atar ve Gryla hikayelerinin küçük çocuklara anlatılmasını yasaklar.

ÇOCUKLARIN KORKULU RÜYASI: GRYLA

Efsaneye göre; Gryla 3 kez evlenir. Üçüncü koca troll olan Leppalúði, şeytani kedisi Yule Cat ve Gryla, Dimmuborgir’de bir mağarada yaşar. Noel yaklaştığında Gryla, mağaradan çıkar ve yaramaz çocukları arar. Gryla’nın tüm yaramaz çocukları bulabilme yeteneği vardır. Yaramaz çocuklardan yaptığı sulu yahni en sevdiği yemektir.

ÇOCUKLARIN KORKULU RÜYASI: GRYLA

Gryla’nın 17.yüzyıla kadar direkt olarak Noel ile ilişkisi yoktur. Fakat 13 oğlan çocuğu doğurunca Noel ile ilişkilendirildi. Çünkü çocukları Yula Beyleri’dir (Yule Lads). Yule Beyleri, günümüz Noel Baba figürü haline gelirler. Fakat öncesinde Gryla’ya çocuk kaçırmakta yardım eden, hırsızlık yapan hınzır tiplerdir. Hepsinin ismi ve kişiliği farklıdır. Noel’den önceki geceden önce 13 gece boyunca çocukların cama bıraktıkları ayakkabılara ödül veya ceza olacak şeyler koyarlar. İyi çocuklara oyuncak, kötü çocuklara ise çürük patates bırakırlar.

 

 

 

 

Fotoğraf Kaynak: https://www.mountainguides.is/blog/iceland-13-yule-lads

 

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun