Temmuz 01, 2022

BÜYÜ NEDİR? ANTİK YUNAN’DA BÜYÜ

BÜYÜ

Doğaüstü gizli güçlerle ilişki kurularak veya kendi doğaüstü güçleri olduğuna inanılan kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler nesneler kullanarak faydalı, zararlı veya koruma amaçlı sonuçlar elde etmek için yapılar işlerdir.

Tarihin ilk zamanlarından beri bilinmeyene karşı bir merak duyulmuştur. İnsanlar yaşadıkları psikolojik olayları, farklı inançların etkisiyle doğaüstü güçlere başvurmuştur. Üretilmesi binlerce yıl süren büyüler kuşaktan kuşağa aktarılmıştır. Dünyanın hemen her yerindeki kültürlerde kendisine yer bulmuştur. Fakat kişilerin kendisine ve başkalarına zarar vermesinden dolayı yasaklara maruz kalmıştır.

Büyüler kendi içlerinde kullanılan araçlar ve nesnelerle bütünleşmiştir.

BÜYÜ NEDİR? ANTİK YUNAN’DA BÜYÜ

ANTİK YUNAN’DA BÜYÜ

Antik Yunan’da büyü; güçlü aşk iksirleri (philtra), ölümcül zehirler (pharmaka), muskalar (periapta), şifa veren ilaçlar, lanet tabletleri (katadesmoi) ve kötü dualardan (epoidai) oluşmaktadır. Büyü din ile bağlantılıdır. Büyülerin etkileri tanrıların yardıma bağlı bir durumdur.

Eski büyücüler, bilgelik sembolü, önemli sırların koruyucusu olarak saygı görürlerdi. Büyücülerin doğaüstü güçlere erişebilmelerinden dolayı onlardan korkulurdu. Yani hem güvenilen hem de korkulan insanlardı.

Büyücüler üzerindeki bu ikilem yüzünden yöneticiler tarafından büyü yasaklanmasa da onaylanmamıştır. Fakat Antik Yunan’da ve Roma’da büyülü uygulamaları kısıtlayan yasalar vardır. Buna rağmen büyünün bir albenisi ve toplumun her kesiminde kabul görmüştür. Hristiyanlığın yayılmasıyla büyü bilgisi yok olma sürecine girmiştir.

BÜYÜ NEDİR? ANTİK YUNAN’DA BÜYÜ

Büyü deyince ilk akla başkalarına zarar veren uygulamalar bütünü olan ‘kara büyü’ gelmiştir. Bir de kişilerin rahatsızlıklarını iyileştiren, kullananları koruyan ‘beyaz büyü’ler vardır.

Kara büyüler için yaptırmak isteyenler ücret öderlerdi. Bu büyülere örnek olarak lanet tabletlerini gösterebiliriz. Kara büyüler gizli gizli yapılırdı.

Beyaz büyüler ise muska ve tılsımlardan oluşmaktaydı. Kara büyünün aksine alenen yapılmaktaydı. Yani büyü güç arayanlar tarafından uygulanmaktaydı.

BÜYÜ NEDİR? ANTİK YUNAN’DA BÜYÜ

KUTSAL VE ŞİFALI BİTKİLER

Hastalıkları iyileştirmek ve önlemek için kullanılan kutsal bitkiler de bir nevi muska olarak kabul edilmektedir. Hastalar şifalı bitkilerden kullanırken, tıbbın temelini attığına inandıkları Asklepios’a dua ederlerdi.  

Yunanistan’da doğum kontrolü için yarpuz (baklagil); salgın hastalıklardan kurtulmak için kabak; herhangi bir yerin kırılmasında ebegümeci; afrodizyak olarak mor orkideler kullanılmaktaydı.

İlaç yapımı, iksir ve 500’e yakın bitkiden bahseden bir Yunan papirüsü bulunmaktadır. Onu bir diğer içerikte anlatacağım, koşun gidin onu da okuyun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://ozhanozturk.com/2021/01/15/antik-yunan-ve-romada-buyu/

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

AŞKIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AIZEN MYOO

AŞKIN VÜCUT BULMUŞ HALİ: AIZEN MYOO

YALIÇAPKINI KUŞUNA DÖNÜŞEN: ALCYONE

YALIÇAPKINI KUŞUNA DÖNÜŞEN: ALCYONE

CÜCELER KRALI: ALBERICH

CÜCELER KRALI: ALBERICH

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Düşünceli Olmak

probiyotik

Kuyruklu Yıldızla Çarpışmak

bubble30

KAYISILI DONDURMA TARİFİ

Nielawore

ÇAPKINLAR ÇAPKINI TANRI: ZEUS

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun