Ağustos 15, 2022

ANTİK ÇAĞDAN GELEN KOKU: PARFÜM

Antikçağ’da parfümün ilk olarak nerede ve ne zaman keşfedildiği bugün kesin olarak bilinmese de, ilk olarak tanrı(ça)lar tarafından kullanıldığı, ardından aristokrat kesimin kullanıp son olarak da halkın günlük hayatta vazgeçemediği bir meta olduğu bilinmektedir.

Doğa tarihçileri eserlerinde, parfümü ‘ungo, unxi, unctum, unguere’ gibi kelimelere karşılık gelecek şekilde kullanmıştır. Bugün ise parfüm kelimesine karşılık gelecek şekilde bilinen ve en fazla kullanılan kelime ‘perfumare’dir. Latince ‘per’ (içinden) ve ‘fumus’ (duman) kelimelerinin birleşip ‘duman yolu ile’ anlamına gelecek biçimde kullanıldığı bilinmektedir.

ANTİK ÇAĞDAN GELEN KOKU: PARFÜM

Sümer, Akad, Babil, Asur, Mısır, Hellen ve Roma toplumlarında yaygın biçimde kullanılan parfüm, günlük hayatta, özellikle kutsal günlerde, evlerinde, yaşam alanlarının bulunduğu her noktada yerini almıştır. Ev ziyaretlerine ve şölen alanlarına gelen konuklara şişelerde parfüm sunulduğu, bunlarla birlikte, yemeklerde, içeceklerde, özellikle şaraplarda, tatlandırması için parfüm eklendiği de kayıt altına alınmıştır.

ANTİK ÇAĞDAN GELEN KOKU: PARFÜM

Bugün yazılı kaynaklardan elde edilen binlerce yıllık reçetelerde antikçağ’ın kokularını hissetmemiz mümkündür. Örneğin, mavi lotus çiçeğinde Nefertem’i, tutkuyu simgeleyen kırmızı güllerde Aphrodit’i, sadece tanrıların bulup tanıyabildiği siyah köklü, güzel kokulu beyaz Moly çiçeğinde Kirke’yi, güzel renkleriyle kırları süsleyen çiğdemlerde Hera’nın odasını, evliliğin ve mutlululuğun simgesi olan ferah kokusuyla arındırıcı güce sahip olan defnede Apollon ve Daphne’nin aşkını hissetmemiz, kokunun duyan için hâlâ havada olduğunun kanıtıdır.

ANTİK ÇAĞDAN GELEN KOKU: PARFÜM

Fotoğraf: Bir ziyafet sırasında peruklarına parfüm konileri takan Mısırlı kadınların fresk detayı. Nakht mezarından, Mısır Yeni Krallık Dönemi, 18. Hanedan. Thebes, Mısır.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: antiktarih.com

Yorumlar

  • Tabii ki mitolojiden!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun