Ağustos 15, 2022

AMPHION VE ZETHOS

Amphion ve Zethos, Zeus ile Antiope'nin ikiz oğullarıdır.

Antiope ikiz çocuklarını doğurunca, amcası Lykos onları Kithairon dağına bırakıp, Antiope'yi de karısı Dirke'ye köle olarak verir. İkizler dağda çobanlar arasında büyür. Günün birinde Dirke'nin yanından kaçan Antiope gelir ve dağda oğullarını bulur. Öcünü almaya iter onları. İkizler Thebai'ye dönerler, Lykos'u öldürüp, Dirke'yi azgın bir boğanın boynuzlarına saçlarıyla bağlayarak cezalandırırlar. Dirke, boğanın onu sürüklemesiyle ölür. Ölüsü bir ırmağa atılır.

AMPHION VE ZETHOS

Zeus'un buyruğuyla Thebai şehrinin yönetimi bundan sonra Amphion'la Zethos'a geçer. İkizler kentin surlarını kurmaya başlarlar.

AMPHION VE ZETHOS

İkizler birbirlerine hiç benzemiyorlar. Sert yaradılışlı Zethos avcı ve savaşçı bir kişiliğe sahiptir. Amphion ise tam tersine yumuşak, sevimli bir sanatçıdır. Amphion'un müziğe yeteneğini fark eden tanrı Apollon (ya da Hermes) ona bir lyra armağan etmiştir. Surları yaparken Zethos sırtında kocaman kaya parçaları taşıyor, Amphion ise lyra çalıyormuş. Çalgının güzel ve büyüleyici seslerine kendilerini kaptıran taşlar yerlerinden kımıldıyor, istenilen sıraya girip yan yana diziliyorlarmış.

Yorumlar

  • İlginç

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun