Ağustos 15, 2022

13. ÇOCUK ŞEYTAN DOĞAR: JERSEY ŞEYTANI

Güney New Jersey ve Philadelphia folklorunda efsanevi yaratık olan Jersey Şeytanı, aynı zamanda Leeds Şeytanı olarak da bilinir. Güney Jersey'nin Pine Barrens'ınde yaşadığı söylenir. Yaratığın birçok varyasyonu vardır. Yaygın açıklamalarda, keçi veya at başlı, kıllı yarasa kanatları, boynuzları, pençeli elleriyle küçük kolları, tırnaklı bacakları ve çatal kuyruğu olan bir yaratıktır. Genel popüler görüntüsü ile bir ejderhaya benzediği söylenir. Hızlı bir şekilde hareket ettiği ve sıklıkla yüksek çığlık attığı söylenir.

13. ÇOCUK ŞEYTAN DOĞAR: JERSEY ŞEYTANI

Popüler folklorlara göre, Jersey Devil, Leeds Ana olarak bilinen, Jane Leeds adlı bir Pine Barrens sakininin çocuğu olarak doğar. Efsanede, Anne Leeds'nin 12 çocuğu vardır ve 13. kez hamile kaldığını fark ettikten sonra hayal kırıklığına uğrar. Bu çocuğun şeytan olacağını anladığını belirtir.

13. ÇOCUK ŞEYTAN DOĞAR: JERSEY ŞEYTANI

1735 senesinde, anne Leeds fırtınalı bir gecede, arkadaşları onun etrafında toplanırken, doğum yapar. Normal bir çocuk olarak dünyaya gelen on üçüncü çocuk, toynakları, bir keçi kafası, yarasa kanatları ve çatallı kuyruğu olan bir yaratığa dönüşür. Büyüdüğünde ve çığlık attığında, herkesi öldürüp bacadan uçup gitti. Masalın bazı versiyonlarında, anne Leeds'in bir cadı olduğu ve çocuğun babasının şeytanın kendisi olduğu söylenir.

13. ÇOCUK ŞEYTAN DOĞAR: JERSEY ŞEYTANI

Bir başka efsanede çok zor ve ağrılı bir doğum yaparken anne, şeytanı yardıma çağırır ve gelen şeytan bebeğin içine girince bebek büyük bir şeytana dönüşüp evden kaçar.

Diğer bir anlatımda ise anne Leeds, şeytan bebekle ölene kadar ilgilenir, anne ölünce şeytan çocuk bataklığa doğru uçar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Lrousse- Dünya Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun