Aralık 07, 2022

Sun Tzu

Sun Tzu MÖ 5 – 4. yy zaman aralığında yaşamış olan Çinli, askerlik bilimi ve stratejisinin rehberi olan ve Taoculuğun benzeri kavramlar içeren Savaş Sanatı adlı kitabın yazarı olarak bilinen ünlü strateji uzmanı. Antik Çin dönemi tarihçileri onu MÖ 6. yy’de Wu Krallığının generali olarak anlatsada, Sun Tzu’nun eserine baktığımızda, bahsettiği askeri ayrıntılar örneğin arbaletlerin kullanılması, kitabın çok daha geç bir tarihte yazıldığını ortaya koymuştur.

Sun Tzu

Kitabın yazıldığı tarih bilimsel olarak incelendiğinde karşımıza, yedi devletin tüm Çin’e hâkim olmak için savaştığı, strateji ve liderlik konularının çok önemli olduğu Savaşan Devletler Dönemi karşımıza çıkıyor. Sun Tzu savaşa karşı incelikli yaklaşımlara sahiptir. En basit örneği bunu kişinin kendisine ve düşmanlarına ait bilgileri toplamanın kilit öneme sahip olduğunu ve eylemsizliğin en iyi eylem olduğunu savunmasından anlayabiliriz.

Sun Tzu

Sun Tzu’ya göre kendini tanıyan ve sakin olan bir general, ordusunun düşmanın güçlü noktaları etrafında su gibi akmasına izin verir, savaşa ise sadece düşmanın zafiyeti kesinleştiğinde girilip zafer kesinleştiğinde saldırılmalıdır.

Sun Tzu

Sun Tzu’nun fikirleri, ‘’Rakiplerden gelen misillemeleri en aza indirirken pazardan nasıl pay kazanılır?’’ ve ‘’Rakiplerin zayıf noktaları nasıl tespit edilir?’’ gibi işletme problemlerinde dahi uygulanmaktadır.

Sun Tzu

Peki Sun Tzu’nun bu sözü sizlere ne anlatmakta? Hadi yorumlarda buluşalım.

 

 

‘’Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.’’

 

 

Resimleri için kaynak: 1, 2

Yorumlar

  • Savaş bilgini

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Depresyon Bu Değil

Depresyon Bu Değil

Korkular Üzerine Sözler

Korkular Üzerine Sözler

Kendine Zararı Olacak Davranışlar (II)
Gelişimi Engellemek

Gelişimi Engellemek

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Takılıp Kalmak

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30
Nielawore

ELECTRA AMA CARMEN OLAN DEĞİL

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun