Haziran 27, 2022

Dolar Bir Daha Yükselirse

Türkiye ekonomisi şu sıralar tarihinin belki de en zor zamanlarından geçiyor. Enflasyon için açıklanan rakamlar korkunç. Halk bu krizi hayatının her alanında hissediyor. Türkiye'de enflasyonun bu seviyelere çıkmasında en büyük sebeplerden birisi ise Amerikan dolarının Türk lirasına karşı durdurulamayan yükselişi.

Dolar Bir Daha Yükselirse

Ya da Türk lirasının küresel çapta değer kaybı yaşaması da diyebiliriz. Doların 18,00'lı seviyelere çıkmasından sonra kur korunalı mevduatla dolar 11,00 değerine kadar düşmüştü. Ayrıca dolar yükselene kadar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın rezervleri doları düşürebilmek adına eksi seviyelere inmesi pahasına tüketilmişti.

Dolar Bir Daha Yükselirse

Geldiğimiz son noktada ise Amerikan doları Türk lirasına karşı yeniden yükselişine başlamış gibi duruyor. En kötüsü ise Türkiye'nin elinde Amerikan dolarının yükselişine karşı kullanabileceği bir seçeneği kalmamış olabilmesi. Amerikan doları bir kez daha yükselirse Türkiye'de enflasyon daha fazla yükselebilir. Tabi merkez bankası faiz oranını artırmaz ya da Türkiye yüklü miktarda kredi bulamaz ise.

 

NOT: Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar

  • Umarım ülkemiz için sonuçları umulan kadar kötü olmaz

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Sinirler Hopladı

Sinirler Hopladı

Enflasyon Küresel Problem

Enflasyon Küresel Problem

Kazanılamayacak Mücadele

Kazanılamayacak Mücadele

İkinci Planda Olmak

İkinci Planda Olmak

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sinirler Hopladı

probiyotik

Gelincik

bubble30
Nielawore

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun