Ağustos 07, 2022

Çin Durgunlaşıyor

Günümüzde küresel anlamda yaşanan ekonomik krize genel bir isim koyarsak yüksek enflasyon muhtemelen en doğru tanım olacaktır. Ama her şey yüksek enflasyon değil tabi ki. Özellikle ABD'de ekonomik büyümenin azalması hatta negatife düşmesi son derece korkulan bir ihtimal. Ancak bu ihtimal ile yüzleşecek olan ilk ülke Çin olacak gibi.

Çin Durgunlaşıyor

2022 yılının ilk çeyreğinde Çin'in ekonomik büyümesi ilk çeyrekte (ocak, şubat ve mart) %4,8 olarak gerçekleşmişti. 2022 yılının ikinci çeyreği (nisan, mayıs, haziran) için analistlerin tahmini Çin'in ekonomik büyümesi için tahminleri %1'di. Ancak Çin ekonomisi 2022 yılının ikinci çeyreğinde %0,4 büyüdü.

Çin Durgunlaşıyor

Bu durum ise insanın aklına Çin'de ekonomik büyümenin negatife bile düşebileceği ihtimalini getiriyor. Eğer böyle bir şey yaşanırsa küresel ekonomi ağır bir krize girebilir. Çünkü Çin dünyanın birinci olmasa da en büyük ikinci ekonomisi. Ama Çin ekonomisi için ekonomik küçülme son derece olası duruyor. Çünkü Covid – 19 salgını Çin ekonomisini son derece derinden etkilemiş olabilir.

 

NOT: Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Telefon Aşkına

Telefon Aşkına

Tedarik Krizi Bitiyor Olabilir

Tedarik Krizi Bitiyor Olabilir

Sıcağın Etkisi

Sıcağın Etkisi

Sanki Bizden Birisi

Sanki Bizden Birisi

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Telefon Aşkına

probiyotik

Hitler Vejetaryen Olabilir Mi?

bubble30
Nielawore

KUŞA DÖNÜŞEN AİLE: AGRON VE AİLESİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun