Ocak 31, 2023

YERALTINDAN SIRLAR: MOSKOVA’NIN GİZLİ METRO-2 HATTI

Bizim bildiğimiz görkemli Moskova metrosunun adı, bu efsaneyi dile getirenlerin nezdinde Metro-1’dir. Teoriye göre 1935 yılında açılan ve 11 kilometreyi kapsayan 13 duraklı Metro-1 hattı halk için inşa edilirken Sovyetler Birliği’nin lideri Joseph Vissarionovich Stalin, dünyanın geri kalanından gizli olmasını planladığı bir metro hattı daha inşa ediyordu.

Halk arasında Metro-2 hattı olarak geçen bu özel hat, halk tarafından ulaşım için kullanılmayacaktı. Yerin 50 ila 200 metre altında yer alan bu hat, Kremlin ile Rusya’nın Federal Güvenlik Hizmetleri merkezini, devlet havaalanı Vnukovo-2’yi, ‘Ramenki’ adı verilen yeraltı şehrini ve ulusal önem taşıyan diğer birkaç konumu birbirine bağlıyordu.

YERALTINDAN SIRLAR: MOSKOVA’NIN GİZLİ METRO-2 HATTI

Bu ‘gizli’ metro hattının ABD Savunma Bakanlığı tarafından ortaya çıkarıldığı iddia edilen bir haritası bile mevcut.

Metro-2'nin varlığına dair en somut kanıt, 1991'de ABD Savunma Bakanlığının yazmış olduğu bir raporda karşımıza çıkıyor. Raporda Moskova ve banliyölerinin altından geçen ve önemli konumları birbirine bağlayan geniş bir ulaşım ağından bahsediliyor. Söylenilene göre bu yeraltı ağı, olası bir nükleer savaş durumunda Sovyet hükûmetinin yeraltından da faaliyet göstermesine olanak sağlıyor.

 

Rus halkı arasında Metro-2'nin varlığına dair söylentiler oldukça yaygın. Rus vatandaşları, Metro-2 hattının Sovyet rejiminin paranoyasının ve keyfine düşkünlüğünün bir eseri olarak ortaya çıktığını düşünüyorlar. Hatta Diggers adlı bir yeraltı keşif grubu, Metro-2'nin tünellerini avuçlarının içi gibi bildiklerini iddia ediyorlar.

2020 yılında bir kaşif Youtuber, Moskova metrosunda çektiği bölümlerden dolayı Rusya hükümeti tarafından tutuklandı. Tutuklanma sebebi ise Moskova metrosunun sırlarını Ukrayna’ya satması. Rus yetkililere o dönem bu tutuklamayla ilgili Metro-2 hattı hakkında sorular sorulduğunda kendileri ‘devlet sırrı’ diyerek bir yorumda bulunmayı reddettiler.

YERALTINDAN SIRLAR: MOSKOVA’NIN GİZLİ METRO-2 HATTI

GERÇEKTEN METRO-2 HATTI DİYE BİR HAT VAR MI?

Şu an için Sovyetler Birliği döneminde halktan ve dünyadan gizli tutulan bir metro hattının varlığına dair en net kanıt, bahsettiğimiz gibi Rusya’nın baş düşmanı olan ABD’den çıkma. Halk tarafından Metro-2 olarak adlandırılan bu hat, dünyanın her yerindeki metrolarda olduğu gibi inşaatına başlanmış ve yarıda bırakılarak terk edilmiş birkaç tünelden ibaret de olabilir, gerçekten var da olabilir.

‘Var olabilir’ dememizin en büyük sebeplerinden biri de ABD’nin sunduğu kanıt değil, bahsettiğimiz Rus YouTuber’ın tutuklanması olayında Rus yetkililerin Metro-2 hattında ‘devlet sırrı’ tabirini kullanması.

YERALTINDAN SIRLAR: MOSKOVA’NIN GİZLİ METRO-2 HATTI

Ne diyorsunuz böyle bir hat gerçekten var mı yoksa büyük bir şehir efsanesi mi?

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • ŞEHİR EFSANELERİNE BAYILIRIM!

  • Bu kadar büyük bir şeyin gizli kalabilmesi ilginç

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun