Ağustos 15, 2022

TİYATRONUN TEMELİ: DIONYSOS AYİNLERİ

Başlangıcı Dionysos ayinlerine uzanan Yunan tiyatroları, MÖ 6. yüzyılda Dionysos şerefine yapılan gösteriler giderek hem edebi hem de dini bir tür olarak gelişir. Tiyatro ayinlerden özerkleşerek bir sanat türüne dönüşür. Dinsel veya pratik ölçütlerle değil, estetik ölçütlerle değerlendirilen bir oyuna dönüşür.

TİYATRONUN TEMELİ: DIONYSOS AYİNLERİ

Şarap ve bereket tanrısı Dionysos’u kutsamak için yapılan Bacchanolia şenliklerinde bir koronun söylediği Dithyrambos şarkıları Yunan toplumunda tiyatronun temellerini oluşturur. Koro şarkılarda farklı kişilerin konuşmasını canlandırmak için söz ve tavır değişikliğinden yararlanır. Bir korobaşı tarafından yönetilen, satir kılığına girmiş koro elamanları dans eder ve ilahiler söylerler.

Sonradan oyuncu ve oyun yazarı Thespis, oyunlarına koroyla diyaloğa giren bir aktör alır ve böylece daha karmaşık konular ele alınabilir ve farklı anlatım biçimleri de denenebilir olmuştur.

TİYATRONUN TEMELİ: DIONYSOS AYİNLERİ

MÖ 480’de, Aiskhylos’la, ikinci bir oyuncu ortaya çıkar. Yunan resim ve yontu sanatlarında üçüncü boyutun ortaya çıktığı yıllarda, MÖ 470’te ise, Sofokles oyunlarında üçüncü oyuncuya da rol verir. Dram sanatı Atina’da MÖ 5. yüzyılda Tiran Peisistratos’un 534’te düzenlediği ilk dram yarışmasından sonra gelişir. Şefleri Silenos tarafından yönetilen ve mitolojiyle kaba güldürü danslarının birbirine karıştığı trajediler, komediler ve dramlar temsil edilir.

TİYATRONUN TEMELİ: DIONYSOS AYİNLERİ

MÖ 534’te Atina’daki ilk tiyatro şenliğinde, Thespis’in bir tragedyası ödül kazandı. Bu tarihten sonra da tragedyalar Dionysos şenliklerinin bir parçası olarak gelenekselleşti.

Yorumlar

  • Çok eski bir kültür

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun