Ağustos 10, 2022

SIRRINI KORUYAN ANTİK KENT: PETRA ANTİK KENTİ

Petra Antik Kenti, Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdürmüştür. 400'lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur.

SIRRINI KORUYAN ANTİK KENT: PETRA ANTİK KENTİ

Gizemli bir şekilde yüzyıllarca uyuyan Petra Antik Kenti, 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından tekrar keşfedildi.

100 kilometre alana yayılan Petra Antik Kent'in ilk yapım amacı halen sırrını korumakta. Ancak son araştırmalar Petra'daki El-Hazne altında gizli bir bölüm olduğunu, burada kral mezarlarının yer aldığını kesin bir biçimde ortaya koydu. Petra Antik Kent’indeki tiyatro, tapınak, yerleşim alanı vb gibi tüm yapılar kireç taşından oymadır.

SIRRINI KORUYAN ANTİK KENT: PETRA ANTİK KENTİ

Petra Antik Kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. El-Hazne ve Roma döneminde yapılan amfitiyatro en bilinen yapılardır.

Kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuş tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyeflerden oluşan yapı, yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılmaktadır.

SIRRINI KORUYAN ANTİK KENT: PETRA ANTİK KENTİ

7 Temmuz 2007 yılında açıklanan Dünyanın Yedi Harikası listesinde Petra Antik Kenti de yer aldı. Petra Antik Kenti, ayrıca 6 Aralık 1985 yılından bu yana da UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesinde koruma altında.

İlgili Resimler

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun