Ekim 01, 2022

SARHOŞLUK FESTİVALİ

Antik Mısır’ın Sarhoşluk Festivali olarak da anılan Tekh Festivali biranın hayat kurtardığı Hathor – Sekhmet mitine dayanır. Mite göre, Antik Mısır’ın en büyük tanrısı Ra, insanların kendisini tahttan indirmek için plan yaptığını öğrenir. İsyankar insanları durdurması için o dönem Ra’nın Gözü konumunda olan Aşk Tanrıçası Hathor’dan yardım ister.

SARHOŞLUK FESTİVALİ

Hathor, Ra’ya yardım etmek için isyankar insanlara savaş açar. Ancak zamanla Hathor, vahşi bir aslan olarak resmedilen, savaş ve yıkım tanrıçası Sekhmet formuna bürünerek önüne gelen tüm insanları öldürmeye ve kanlarını içmeye başlar. Bu durum Ra’yı endişelendirmektedir, çünkü eğer biri Hathor – Sekhmet’i durdurmazsa artık tanrılara tapınacak bir insan nüfusu kalmayacaktır.

SARHOŞLUK FESTİVALİ

Tanrılar Sekhmet’i durdurmaya çalışsalar da başarılı olamazlar. Bunun üzerine Ra, bir plan yapar. Bira dolu fıçıları kırmızıya dönüştürerek insan kanı diye Sekhmet’e sunulmasını ister. Kana susamış Sekhmet, tüm fıçıları bir çırpıda içer ve sızarak uykuya dalar. Uyandığında o tekrar nazik Hathor olmuştur.

SARHOŞLUK FESTİVALİ

İşte Mısırlılar, katliamın bira yardımıyla durmasını Sarhoşluk Festivali olarak da anılan Tekh Festivali’nde kutlarlardı. Antik Mısır’da günlük hayatta sarhoşluk hoş karşılanan bir durum değildi. Ancak Tekh Festivali istisnaydı. Bu festivalde insanların içebildiği kadar içki içerek sarhoş olması, bilinçli hallerinden ve önyargılarından kurtulması hedefleniyordu. Bu kendinden geçmiş sarhoşluk halindeyken tanrıça Hathor ile karşılaşmak da mümkündü. Ancak o noktaya gelmek için sarhoş olmak şarttı.

SARHOŞLUK FESTİVALİ

Festivalde Hathor’a adanan Mut Tapınağı’nın bahçesinde toplanan insanlar içer, dans eder ve eğlenirdi. Öyle ki festival ilerledikçe sızan insanlar tapınağın bahçesinde uyuyakalırdı. Ertesi sabah gürültülü şekilde çalan tapınak davullarıyla katliam sonrası sarhoşluk uykusundan uyanan tanrıça Hathor gibi insanlar da uykusundan uyanır ve böylece festival sona ererdi.

 

 

Kaynak: Dünya Mitolojileri

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

YERLİ DENİZ TANRIÇASI: AK ANA

YERLİ DENİZ TANRIÇASI: AK ANA

ŞAFAK TANRIÇASI: AURORA

ŞAFAK TANRIÇASI: AURORA

HER MİTOLOJİDE FARKLI İSİM: GRIFFON

HER MİTOLOJİDE FARKLI İSİM: GRIFFON

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sonrasını Şekillendirmek

probiyotik

Üç Kural

bubble30
Nielawore

EN KİBAR VE NAZİK TANRIÇASI: HESTIA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun