Mart 02, 2024

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Uyuduğumuz sırada girdiğimiz durumlardan biri olan REM uykusu hali, rüya gördüğümüz anlardır. Bazen REM uykusundayken maruz kaldığımız bilinçaltımızın yansıması, bizi gerçek hayatta olduğumuzdan daha aciz bir şekilde gösterebilir ve dilediğimiz eylemleri gerçekleştiremeyiz. Peki neden?

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Önce kaslarımız ile ilgili olan, rüyada ‘yumruk atamama’ ve ‘koşamama’ sorunlarının sebeplerine dair açıklamalara değinelim;

  • İlk açıklama, olayın fiziksel sebebini anlatıyor:

Rüyadayken yumruk atamıyoruz çünkü vücudumuz, REM uykusu sırasındayken kendimize zarar vermememiz adına geçici olarak felç durumunda oluyor.

  • İkinci açıklama ise biraz daha psikolojik:

Rüyadayken yumruk atamayız çünkü bilinçaltımız bizi tutar. Rüyalarımızda karşılaştığımız tehditlerin çoğu, gerçek hayatta yaşadığımız problemlerin birer yansıması olduğundan onları alaşağı etmek konusunda yeteri kadar öz güven sahibi olamıyoruz. Yani gerçek hayatta aşamadığımız fiziksel tehditleri rüyada da aşamıyoruz.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Bir insanın fiziksel durumu, onun gerçek hayatta nasıl hareket ettiğini ve dolayısıyla nasıl yumruk attığını da etkiliyor. İnsan yumruk atacağı zaman beyinden bir istem gönderiliyor ve kol kasları sinirlerinden duyusal geri bildirim ile kol hareket ettiriliyor. Ancak fiziksel bir uyaran olmadan (yani rüyadaki gibi), beyin yumruğun ne kadar sert atılacağını ölçemiyor.

Yumruk attığımız zaman beynimiz, kolumuzun ağırlığını, sahip olduğumuz kas gücünü ve yumruğun değeceği rakibin yumuşaklığını hesaplar. Bu fiziksel veriler olmadan, yani REM uykusu halinde kısmen felç olmuşken, beynimiz atacağımız yumruğu sadece tahmin edebilir.

Beynin duyusal çıktıyı düzenleyen kısmı olan Talamus, yumruk hareketini tamamlamanız için gereken motor sinyallerinin iletimini ve ayrıca eklem hareketlerinin verilerinin algılanmasını kısıtlar. Bu yüzden de rüyadayken kolumuz jöleymiş gibi hissederiz.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Rüyada hızlı koşamamamızın sebebinde de benzer bir durum söz konusu.

Aynı yumruk atmakta olduğu gibi beynimiz, gerçek hayatta koşarken bacak kaslarımıza bir istem gönderir ve bacak kasları da duyusal geri bildirim sağlar. Yine aynı şekilde beyin, bacak kaslarınızın gücünü, ayağınızın değdiği zeminin sertliğini hesap ederek bacaklarınızın ne kadar ileri atılacağını hesaplar.

Ancak rüya durumunda, yani REM uykusundayken kısmen felç olduğumuz için yumruk atamamaya benzer bir şekilde fiziksel verileri tahayyül edemeyen beynimiz bir tahminde bulunur ve bu yüzden stabil sonuçlar elde edemez. Dolayısıyla bacaklarımız birer uzun haşlanmış makarnaymış gibi hissettirir.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Rüyada bağıramamayı ayrı ele alacağız; zira bu eylem, beynin farklı bir kısmı tarafından kontrol ediliyor. Ancak yine iki tür açıklama mevcut:

  • Fiziksel açıklama:

REM uykusundayken beynimizin konuşmayı kontrol eden bölgeleri, çok düşük bir aktiviteye sahip olurlar. Bu sebeple, istesek de bağıramayız veya düzgün cümleler kuramayız.

  • Psikolojik açıklama:

Gerçekte yaşadığımız durumların bizi bastırması, dolayısıyla kendimizi doğru bir şekilde ifade edemememiz sebebiyle bilinçaltımız rüyalarımızda da konuşarak aşmamız gereken engellere karşı düzgün konuşamamamıza, bağırarak sinirimizi boşaltamamamıza ve kendimizi ifade edemememize neden oluyor.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Rüya görürken REM uykusunda olduğumuzdan bahsetmiştik. Bu haldeyken beynimiz hâlâ aktif tabii ki, ancak beyindeki bazı bölgeler diğerlerine kıyasla çok daha az çalışıyor. Bu az çalışan bölgelerden ikisi, Broca ve Wernicke alanları olarak adlandırılıyor.

Bu iki beyin bölgesi, bizlerin konuşma ve okuma yetilerimizi kontrol ediyor. Dolayısıyla rüya gördüğümüz sırada karşımızdaki kişiyle konuşurken düzgün bir şekilde cümle kuramıyor, karşımızdaki engele bağıramıyor ve bir belgeyi okurken harfleri seçemiyoruz.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

İngilizcede ‘lucid dreaming’ olarak geçen, bizim ‘berrak rüya’ dediğimiz durum, en temel haliyle insanların uykularında gördükleri rüyalarda normale kıyasla daha fazla farkındalığa sahip olmasına deniyor.

Normalde REM uykusunda bilinç sahibi olmazlar ancak berrak bir rüya sırasında, insanlar bilinç sahibi olur. Dolayısıyla rüyanızda olanları kontrol etme yetisine kavuşurlar. Verilere göre insanların yaklaşık %55'i hayatlarında en az bir kere berrak rüya deneyimlemiş.

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Tüm bunların psikolojik sebeplerle ilgisi vardır. Bunu iki örnekle inceleyelim:

1 “Bir gün rüyamda karşımdaki tehdide yumruk atmam gerekiyordu ama bir türlü elimi sıkıp güçlü bir şekilde rakibime savuramıyordum ve bu durum beni öz güvensiz hale getirdi. Daha sonra bir boks kursuna yazıldım ve gerçekten yumruk nasıl atılır öğrendim. Bir süre sonra rüyamda benzer bir tehdit ile karşı karşıya kaldım ve bu sefer nasıl yumruk atmayı bildiğimden öz güvenim vardı ve sağlam bir kroşe geçirdim.”

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

2 “Kabuslar silsilesine maruz kaldığım belirli bir dönemde, rüyalarımda tüm düşmanlarım, engellerim üzerime çullanıyordu. Bir türlü çığlık atıp yardım isteyemiyordum. Gerçek hayatta da çok fazla kendimi ifade etme becerisine sahip bir insan değildim.

Artık bu rüyalarım beni gerçekten yormaya başladı ve psikolojik destek almaya başladım. Doktorum bana problem yaratan engellerim ile konuşarak bunları çözmemi önerdi. Gerçekten de öyle yaptım, kendimi ifade etmeye başladım. Çok daha iyi hissediyordum. Uzun süre sonra gördüğüm benzer bir kabusta artık çığlık atabilmiş ve yardım isteyebilmiştim.”

 

RÜYAMIZDA NEDEN KOŞAMAZ, BAĞIRAMAZ VEYA YUMRUK ATAMAYIZ?

Siz bunlardan birisini hiç yaşadınız mı?

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • PSİKOLOJİ RÜYALARIMIZDA DA ETKİLİ!

  • Hepsinden yaşamışımdır

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

"ÇOCUKLAR AĞLAMASIN" -MÜŞTAK ERENUS

"ÇOCUKLAR AĞLAMASIN" -MÜŞTAK ERENUS

GÖKÜYÜZÜNDE BİR AİLE PORTRESİ

GÖKÜYÜZÜNDE BİR AİLE PORTRESİ

ARTIK GÜN OLMASAYDI NE OLURDU?

ARTIK GÜN OLMASAYDI NE OLURDU?

GRÖNLAND'DA DENİZ YOLCULUĞUNA NE DERSİNİZ?

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Hayaller ve Ümitler

probiyotik

Mısır Nasıl Patlıyor

bubble30
Nielawore

"ÇOCUKLAR AĞLAMASIN" -MÜŞTAK ERENUS

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun