Ocak 31, 2023

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Koşup koşup bir yere varamadığımız, sanki zaman akmıyormuş gibi hissettiğimiz rüyalar silsilesiyle irkilerek uyanıp aslında o kadar da uzun süre geçmediğini fark ederiz. Rüyaların gizemi hala tam olarak keşfedilebilmiş değil. Ancak kim ne derse desin, rüyalar kişiye özel zihin yansımalarıdır.

Bilim insanları geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüzde de rüyalar üzerine çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Peki neden rüyalarımızda gördüklerimiz, uyanık olduğumuz zamanlarda yaşadıklarımıza kıyasla ağır çekimde ilerliyor?

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Bildiğimiz üzere çoğunlukla rüyalarımızı REM (hızlı göz hareketleri) diye adlandırılan bir evrede görüyoruz. Herkesin rüya süreleri hakkında bir fikri var ancak rüyaların uzunluğu içeriğine göre değişebiliyor. Bilim insanları özellikle de gerçek hayatta efor sarf edilmesi gereken işlerin ya da eylemlerin görüldüğü rüyaların daha çok zaman aldığını söylüyorlar.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Aslında uyuduğumuzda ve rüya görürken zaman tabii ki yavaşlamıyor ama rüyalar bizim için ağır çekimde ilerliyor.

Bir bakıma rüyalarda zaman kavramı çarpıklaşıyor. Bilim insanları çeşitli araştırmalar sonucunda bunun pek çok sebebi olabileceğini ancak net bir cevabın olmadığını söylüyorlar.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Aslında rüyalar düşündüğümüz kadar kısa sürmüyor.

Mutlaka internet ortamında ve birçok yerde rüyaların birkaç saniye sürdüğü bilgisine rastlamışsınızdır ancak bu tam olarak doğru bir bilgi değil. ABD Ulusal Uyku Vakfı’nın verilerine göre; rüyalarımızın bir kısmı birkaç dakika bir kısmı da 30 dakika veya daha uzun olmak üzere toplamda iki saat kadar sürebiliyor.

Bir gece boyunca 6’ya yakın rüya görüyoruz. Rüyanın süresini tam olarak saptamak için, hangi rüyanın ne zaman başlayıp ve bittiğini net olarak bilmek gerekiyor.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

2014 yılında Frontiers in Psychology’de, rüyalarımızda zamanı, gerçek hayatta olduğundan daha farklı algıladığımız sonucuna vardıkları bir araştırma yayınladı. Bu araştırmalar, berrak rüyacıların fiziksel ve mental efor sarf ettikleri rüyaların gözlemlendiği çalışmalardan oluşuyor.

Araştırmalar, normal rüya görenlerle değil rüyasını kontrol edebilen berrak rüyacılarla gerçekleştiriliyor. 'Berrak rüya' aslında, 'lucid dream' kavramı için dilimizde kullanılan bir ifade. 'Lucid dreamer' yani 'berrak rüyacı' kişilerle, rüyaların başlangıç ve bitiş süresini gözlemlemek daha kolay.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Araştırmalara katılan her berrak rüyacının, rüyalarında bazı aktiviteleri gerçekleştirmesi; aktivitelerin başlama ve bitiş zamanlarını gözlemcilere aktarması isteniyor. Araştırmalarda 10, 20, 30 adım yürüme; 10’a, 20'ye, 30'a kadar sayma, atlama ve yuvarlanma gibi aktiviteler yer alıyor.

 Araştırmalar sonucunda; rüyalarda yapılması istenen aktivitelerin, görevin ne olduğundan bağımsız bir şekilde, rüyadayken gerçekte olduğundan daha uzun sürede tamamlandığı sonucuna ulaşılıyor.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Rüyadaki bir eylemi gerçekleştirmenin, gerçek hayatta olduğundan daha uzun sürmesinin sebeplerinden biri; rüyaları gördüğümüz sırada vücudumuzdaki kas hareketlerinin sınırlı olmasıyla ilişkili. Rüyamızda bir ayakkabıyı giymeye çalıştığımızı ya da bir yerden kaçmak için büyük çaba harcadığımızı görebiliriz.

Ancak gerekli olan fiziksel hareketi sağlamak için kaslarımızı ve uzuvlarımızı gerçekte olduğu kadar kolay hareket ettiremeyiz. Bu durum, rüyada yaşananların bedenimize zarar vermemesi adına uyguladığı bir güvenlik unsuru.

RÜYALARIMIZDA NEDEN ZAMAN DAHA YAVAŞ AKAR?

Sonuç olarak; rüyadayken zihnimizin, her hareketimizin gerçekleştiğini algılaması ve rüyayı işlemesi daha uzun sürüyor. Buna ek olarak, uykudayken beynimizdeki farklı düzeylerde dalgalanmalar da rüyaların süresiyle ilgili olabilecek faktörler arasında bulunuyor.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • VAY BE DEMEK BU YÜZDENMİŞ

  • Bazen rüyalarımda günler hatta aylar geçmiş oluyor

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun