Ekim 07, 2022

PERİ BACALARINA BENZEYEN: ŞEYTAN KAYALIKLARI

Sivas'ın Divriği ilçesindeki Şeytan Şehri Kayalıkları, peribacalarını anımsatan görüntüsüyle dikkat çekiyor. Yağmurun oluşturduğu sel suları ve erozyon etkisiyle oluşan ilginç şekiller, görenleri hayran bırakıyor. Prof. Dr. Gülpınar Akbulut Özpay, aşınma sonucu insan yüzü dahil çeşitli şekillere benzeyen yapının genellikle yöre insanlarını korkutmasından dolayı Şeytan Kayalıkları olarak adlandırıldıklarını, turizm açısından önemli bir değer olabileceğini ifade etti.

PERİ BACALARINA BENZEYEN: ŞEYTAN KAYALIKLARI

Prof. Dr. Özpay, bu kayalıkların jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarıyla korunması ve turizme kazandırılması gereken bir yer şekli olduğunu söyledi. Özpay, bu yer şeklinin oluşumunda özellikle litolojik ve coğrafi süreçlerin önemli etkisi olduğunu belirterek, "Şeytan şehri olarak adlandırılan bu yer şekilleri karışık yüzeyle nen oligo-miyosen yaşlı araziler üzerinde meydana gelen aslında kırgıbayırlardır. Badlands topoğrafyası ve kötü arazi olarak tanımlıyoruz biz bunları. Erozyonun bir ürünü aslında burası. Kapadokya’da da benzer oluşumları görebiliriz"

PERİ BACALARINA BENZEYEN: ŞEYTAN KAYALIKLARI

"Buradaki Şeytan Kayalıkları'nın benzer süreçlerde oluşmuş olan yapılar olduğunu ifade edebiliriz. Badlandslar daha çok yarı kurak iklim özelliklerinin hakim olduğu, bitki örtüsünden yoksun, eğimli sahalarda yağmurun oluşturmuş olduğu sel sularında kolayca aşınabilen yer şekilleri olarak nitelendirilir. Bu yer şekilleri özellikle yağmurun etkisiyle aşındığı, farklı yüzeylenmeye sahip olduğu ve aşındırma süreçleri birbirinden farklı olduğu için keskin sırtlar meydana gelmektedir" dedi.

PERİ BACALARINA BENZEYEN: ŞEYTAN KAYALIKLARI

Prof. Dr. Özpay, aşınmayla oluşan şekillerin çeşitli figürlere benzemesi ve insanları korkutması nedeniyle 'şeytan' ismini aldıklarını belirterek, ''Oluşan bu keskin sırtlar da zaman zaman bazı figür ya da ögelere benzemektedir. İnsan yüzüne, hayvan görüntüsüne benzemektedir. Bu da insanların dikkatini çekmekte. Hatta benzerleri olan birçok bölgede yaşayan insanları korkuttuğu için bu kırgıbayırlara şeytan tanımlaması yapılmaktadır. İsmi de zaten buradan gelmektedir"

 

PERİ BACALARINA BENZEYEN: ŞEYTAN KAYALIKLARI

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/galeri/seyahat/erozyonla-ortaya-cikan-seytan-sehri-kayaliklari-hayran-birakiyor,WUU8L6gaPkCo-3YuD_lmZA/p4gz1kfK20KiHOWjtnNMqA

İlgili Resimler

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

BAŞKA BOYUTA GEÇİŞ: HUNLARIN SİHİRLİ MANTARLARI
RUH TAŞIYICI GEYİK TAŞLARI

RUH TAŞIYICI GEYİK TAŞLARI

ÖLÜMSÜZLÜK OTU YİYEN HAYVAN: GEYİK
YERİN GÖĞÜN DİREĞİ: KUTLU AT KAZIĞI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun