Ağustos 15, 2022

ÖLÜMCÜL GÜNAHLARIN ANA KAYNAĞI: KİBİR

Yalnızca 7 rakamı ile sınırlandırılsa da diğer tüm günahlara aracılık ettiği için “Kibir, Şehvet, Haset, Oburluk, Açgözlülük, Tembellik ve Öfke” affedilemez. Teologlar için pek de kolay olmayan sınıflandırma çabasında izlenen ana yöntem sevgi bağlamıdır. Kibir, haset ve öfke sevginin bozulmuş olduğu günahlar olup, devamlılığı affedilemez günahları doğurur. Papa Büyük Gregory’nin bir kadın nitelemesi ile 'Bütün günahların kraliçesi' olarak gördüğü kibir, insanın sahip olduğu özellikleri aşırı derecede sevmesi ile başlar. Kibir sahibi insan kendini tüm varlıkların merkezinde hisseder. Yanlış kendini göstermekte gecikmez. Çünkü donanım ve bilgi sahibi insan tabire göre 'Kibirli insan Tanrı'ya ihtiyaç duymaz. Bu yüzden de diğer altı ölümcül günahın ana kaynağıdır.

ÖLÜMCÜL GÜNAHLARIN ANA KAYNAĞI: KİBİR

Hristiyan teologlara göre ayırt etmeksizin insanların nefisleri doğası gereği başkalarını kendisine tapması için zorlamak ister. İnsan, nefsini tanrılaştırmaya cüret ederek onu her şeyin üstünde görmektedir. İnsanın kendini tanrının yerine koyması bir nevi putperestlik olarak kabul edilir. Kibir sahibi kişi bilgi donanımı ile kendini ilah yerine koymaktadır. Tanrı’yı aramaktan uzaklaştırmakta, insanları etkilemek için daha zeki, daha zengin, daha etkili ve daha güçlü görünmesine sebep olmaktadır. Kibir insanı makam, güç ve güzellik arayışına soktuğu için huzursuz ve mutsuz bireyler yaratmaktadır (Kilisenin bireylerle ilgilendiğine şaibeli yaklaşsak da).

ÖLÜMCÜL GÜNAHLARIN ANA KAYNAĞI: KİBİR

Günümüze geldiğimizde ise;

Modern dünyada hayatın her alanında bilgi donanımına sahip olmadan kaçımız hayatta kalabilir. Ya da kaçımız düzenin dişlileri içinde donanımlarını pazarlamadan hayatına devam edebilir. Dış görünüş, saç, makyaj, kıyafetler, rekabet ortamları ile köşe başları tutulmuş iş alanları, eğitim alanları kısacası aklınıza gelebilecek saygı ve otorite kazanmak için tüm yaşamsal köşe başları... Hatta kendi yarattığımız dünyalarımızda anlaşılmaya gerek duymadan rahatça dile getirilen 'Kibirli' suçlamaları...Köşe başları için ömrünüzce harcadığınız emek evet hepsi

KİBİR'miş...

 

 

 

Kaynak: mitologoscom

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun