Ağustos 15, 2022

NEDEN HEPİMİZ FARKLI DİL KONUŞUYORUZ?

Sümer mitolojisinde, neden her toplumun farklı bir dilde konuştuğunu anlatan bir mit bulunmaktadır. Bu mit, aynı zamanda niteliği itibariyle, bir durumun ilk ortaya çıkışını anlattığından orjin mitoslarına güzel bir örnektir.

Bu mitos, İngiltere’de bulunan Asmolean Müzesi’ndeki bir tabletin çözümlenmesiyle gün yüzüne çıkarılmıştır. Tablet, Sümerlilerin altın çağını anlatmaktadır.

NEDEN HEPİMİZ FARKLI DİL KONUŞUYORUZ?

Sümer mitolojisine göre, başlangıçta sadece eril gökyüzünü temsil eden tanrı An ve dişil yeri temsil eden Ki vardı. Daha sonra yer ve göğün birleşmesinden hava tanrısı Enlil doğdu. Enlil, bir uygarlığı yaratmak için hemen işe koyuldu.

NEDEN HEPİMİZ FARKLI DİL KONUŞUYORUZ?

Ancak Enlil’in önünde bir engel vardı. Enlil’in hakimiyetinde bulunan Nippur kentine çok yakın bulunan Eridu kentinin baş tanrısı Enki. Bu kentin tanrısı Enki, hem çok becerikliydi, hem çok bilgeydi, hem de kozmik yasaların yani “me”lerin sahibiydi. Enki, tüm evrenin baş tanrısı olma iddiasındaydı.

NEDEN HEPİMİZ FARKLI DİL KONUŞUYORUZ?

Enlil ve Enki amansız bir mücadeleye giriştiler ve bu mücadelenin galibi Enlil oldu. Enlil’in galibiyetine sinirlenen Enki, evrene bir uğursuzluk salmaya karar verdi. Bu yüzden de insanların ağzındaki sözü değiştirdi, konuşulan dili çeşitlendirdi, onların birbirini anlamasını zorlaştırdı. İşte her toplumun farklı bir dilde iletişim kurmasını antik Sümerliler böyle açıkladılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: antiktarih.com

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun