Eylül 25, 2022

NEDEN DEJA-VU YAŞIYORUZ?

Deja-vu kelimesi Fransızca, daha önce yaşanan anlamına gelmektedir. Daha önce yaşadığımız bir anın, olayın aynısını tekrar yaşıyormuşuz izlenimi veren olaylar için kullanılan deja-vu kelimesi, günlük yaşantımızda nadiren karşılaştığımız bir durumdur.

Karşılaştığımız, duyduğumuz olaylar veya tepkiler, o anı daha önce yaşamışız algısı oluşturur. Tıpkı Matrix filminde Neo’nun kediyi gördüğünde verdiği tepki gibi.

NEDEN DEJA-VU YAŞIYORUZ?

*İnsanların %70‘i hayatlarında en az bir kez deja-vu yaşıyor ve 15-25 yaşları arasında bu durumu yaşama olasılığımız diğer yaşlara göre daha çok oluyor.

NEDEN DEJA-VU YAŞIYORUZ?

NEDEN DEJA-VU YAŞARIZ?

Deja-vu, beynimizin ön kısmında bulunan temporal lobda meydana geliyor. Herhangi bir olay beynimizin sağ ve sol temporal loblarında oluşan frekans farkı nedeniyle, birinde diğerinden daha önce algılanıyor. Loblar arasındaki algılama farkı genelde milisaniyeden daha kısa sürüyor fakat bu kadar kısa bir süre bile olayı geç algılayan lobun sanki bu olay daha önce de yaşanmış gibi sinyal göndermesine engel olamıyor. Kısacası beynimizde anlık bir senkronizasyon problemi yaşanıyor ve bunun neticesinde yaşanan olayı daha önceden de yaşamış gibi hissediyoruz.

Milisaniyeden bile kısa sürmesine rağmen böyle bir sorunun oluşması beynimizin o an farklı şeylere konsantre olmasından kaynaklanıyor.

 

 

 

Kaynak: https://www.fikirce.com/deja-vu-nedir-nasil-yasaniyor/

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SEVİYORUM AMA NEFRET EDİYORUM: AMBİVALANS
DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN: SALİERİ KOMPLEKSİ
KENDİ KENDİNE ENGEL OLMAK: JONAH KOMPLEKSİ
CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Aynı Olmak

probiyotik

Birde Böyle Düşün

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun