Eylül 25, 2022

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (XV)

Eski Roma'ya gelince, onlar da yı­lanın şans getirdiğine inanırlar: apo­letlerine çöreklenmiş yılan figürleri işletirler; evlerde ve kamuya açık yer­lerde yılana ithaf edilen tapmak/su­nak yapıları bulundururlardı. Pompei harabelerinde görülen, üzerine yılan işlenmiş ev duvarları bu inancın önemli bir göstergesiydi.

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (XV)

Çiçero ve Lıvius'a göre, yılan görmek iyi haber; yılanın ortadan kaybolması ise ölüm belirtisiydi. Buna karşın, Romalı kon­sül Attilius Regulus'un (M.Ö. 255) Kartaca'ya karşı yürüttüğü ve çoğun­lukla kazandığı savaşların anısına ya­pılan tasvirlerde Regulus, Kartaca'yı temsil eden dev bir Afrika yılanıyla savaşırken gösterilmişti. Kartaca ile yılan aynılaşması, belki de tarihçi Plimus'un, konsülün bir Afrika seferinde 40 santimetre uzunluğunda bir yılanı doğramasını anlatmasından sonra ku­rulmuştu.

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (XV)

Semavi dinlerin temel doktrinine dayanarak, yılanın düşmanla özdeş kı­lınması, aynı hayvanın antik dönemde taşıdığı "şans sembolü olma" özelliği­ni ortadan kaldırmamıştı. Nitekim Sforza-Visconti hanedanının kurucusu olan Otho, Birinci Haçlı Seferi'nde, kalkanının üzerinde bir çocuğu yutan yılanın resmedildiği bir Arap askerini öldürdü. Ve bu "şanslı" olaydan sonra, Otho'nun torunları Lombardia'nın merkezi olan Milano şehrini 400 yıl boyunca yönettiler. Amblemleri de çöreklenmiş bir yılandı...

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Birde Böyle Düşün

Birde Böyle Düşün

Kendi kendini idame Etmek

Kendi kendini idame Etmek

Osmanlı İmparatorluğu’nda Şehzade Olmak (VII)
İstanbul Gerçekleri (IV)

İstanbul Gerçekleri (IV)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Aynı Olmak

probiyotik

Birde Böyle Düşün

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun