Ekim 05, 2022

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (VI)

Katolik İtalya'daki Rönesans res­samları, özellikle Masolino, Raffaello ve Michelangelo, "Cennetten Kovuluş"u tablolara dökerken yılanı, Havva'ya çok benzeyen sarışın bir kadın olarak tasvir ettiler. Katoliklerin aksine Protestanlar ise, yılanın insan yüzü kazanmasının gereksizli­ğine inandılar.

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (VI)

Martin Luther düşün­cesinin etkilediği Albrecht Dürer ve Lucas Cranach gibi ressamlar, yılanı yılan olarak çizdiler. Aydınlanma Çağı'nda laikliğin gelişmesiyle, yo­rumcular ve sanatçılar, Âdem ile Havva hikayesini bir "İlk günah" öy­küsü olmaktan çıkararak bir "İnsan­lık durumu" meselesi haline getirdi­ler.

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (VI)

Dinsel determinizm ile özgür ira­de arasında süren bu gerilim, bütün felsefî tartışmaları iki yüzyıl boyunca yönlendirdi. Cennet Bahçesi'ndeki baştan çıkarma, batı mitolojisinin te­mel toposlarından biri olarak kaldı, ama dogmadan da arınmış oldu. El­mayı yemek olumlu bir hareket ola­rak yorumlanmaya başladı.

Kültürel İnanç Sembolü: Yılan (VI)

İnsanın elmayı yemesi, onun bireyleşmesi­nin, masumiyeti reddetmesinin, bil­giye ulaşmasının ve bilgiyle/deneyle birlikte kaçınılmaz olarak kötüye alışmasının sembolik anlatımı haline geldi. Böylece yılan, Âdem ile Hav­va'nın "felaketini" hazırlayan cana­var olmaktan çıktı, onların bilgilenme yolunu açan yardımcıları olarak yorumlandı. Yine de insan düşünce­si, "ilk çift" i, bilgiyi arayan ve bulan insanlar olarak selamladığı halde; yı­lan, onların yol göstericisi de olsa, bir türlü tam aklanamadı...

Yorumlar

  • Yılanlar bir dönem kötülüğü ifade etmiş

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Neler Söylenmiş

Neler Söylenmiş

Yanlış Yapmakta Korkmak

Yanlış Yapmakta Korkmak

Zigetvar Seferi (II)

Zigetvar Seferi (II)

Barbaros Hayreddin Paşa – Hızır Reis (XI)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun