KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

Doğal afetlerin dünya üzerindeki çeşitli bölgeleri ciddi şekilde etkileyebildiğini biliyoruz. Ne yazık ki ülkemizde de çeşitli afetlerin etkilerini sık sık görüyoruz. Özellikle depremler, tsunamiler, kasırgalar ve sel baskınları gibi büyük çaplı afetler, şehirlerin yeniden inşasını gündeme getiriyor. Ülkemizde de son olarak Nurdağı’nın yeniden inşası gündemde.

Genel olarak baktığımızda ise dünyanın dört bir yanında yeniden inşa edilmiş şehirler, genellikle yaşanan felaketlere göre yeniden şekillendiriliyor. İnsanların, başka hiçbir canlıda olmayan inadı ve kendini geliştirebilme potansiyeli bulunuyor.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

1755 PORTEKİZ, LİZBON

1755'te Lizbon, büyük bir depremle sarsıldı ve şehir neredeyse tamamen yok oldu. Yeniden inşa sırasında, şehirdeki binalar daha güvenli hale getirildi ve yeni bir planlama yapıldı. Şehir merkezindeki bazı tarihi yapılar da restore edildi. Bu depremde çok sayıda eser yok olurken, Portekiz Koloni İmparatorluğu yıkıldı. Avrupa'da aydınlanma hareketlerinin başlamasında da depremin etkisi büyük oldu.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

1871 ABD, CHICAGO

1871'de Chicago, büyük bir yangınla karşı karşıya kaldı ve neredeyse tamamen yok oldu. Yangının ardından şehir, daha modern ve daha güvenli binaların inşası ile yeniden yapılandırıldı. Şehirdeki caddeler, parklar ve yeşil alanlar da yeniden düzenlendi. Bugün bilinen sanayi bölgesi Chicago imajının temelleri de o dönemde atıldı.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

1906 ABD, SAN FRANCISCO

San Francisco’da 1906 yılında meydana gelen büyük deprem, şehri büyük bir yıkıma uğrattı. Şehir, daha güvenli ve dayanıklı binalar inşa edilerek yeniden yapılandırıldı. Yangınların önlenmesi için su tesisatı ve yangın söndürme ekipmanları da güçlendirildi.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

1923 JAPONYA, TOKYO

1923 yılında meydana gelen Kanto depreminin ardından Tokyo şehri yeniden inşa edildi. Yeni binalar, depreme dayanıklı malzemelerden yapıldı ve binalar arasındaki mesafeler artırıldı. Şehirdeki hastaneler, yangın istasyonları ve diğer acil durum tesisleri güçlendirildi. Yeni inşa sistemleri geliştirilerek yapıyı koruyacak hale getirilmişti.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

2005 ABD, NEW ORLEANS

2005'te Katrina Kasırgası, New Orleans'ı vurdu ve şehirde büyük hasara neden oldu. Şehir, yeniden inşa edilirken, su baskınlarına karşı daha iyi korunmak için barajlar ve setler inşa edildi. Şehir merkezi ve turistik yerler de yeniden düzenlendi.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞAN 7 ŞEHİR

2010- 2011 YENİ ZELANDA, CHRISTCHURCH

2010 ve 2011 yıllarında meydana gelen depremler, Christchurch şehrini ciddi şekilde etkiledi. Yeniden inşa edilen şehirde, depreme dayanıklı binalar inşa edildi ve yollar, kaldırımlar ve diğer altyapı unsurları yenilendi.

Yorumlar

  • Anka kuşu gibi şehirler!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

GIANT STAPLES USED IN BUILDING NOTRE DAME CATHEDRAL
PLANTS ARE NATURAL SOURCE OF ELECTRICITY!
WHY DO WE FEEL MUSCLE PAINS AFTER SPORTS?
WHO HAD IT TO BUILD A FLYING VEHICLE?

WHO HAD IT TO BUILD A FLYING VEHICLE?

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sonuna Geldiğinde

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun