Ağustos 14, 2022

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

Kimliği gizli tutan Banksy tarafından yapılan bu tablonun adı ‘Balonlu Kız’. Londra’da yapılan müzayede satılan tablonun satış fiyatı yaklaşık olarak 8 milyon. Tablonun adı ve sanatçı anons edildikten sonra açık arttırma başlıyor ve sona erip tablonun satıldığı an ilan edilince tablo kendisini parçalamaya başlıyor. Tablo kendi imha ediyor!

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

8 milyon TL verip aldığınız bir tablo kendini imha etse vazgeçer miydiniz almaktan? Bir çöpe 8 milyon TL vermek ister miydiniz yani?

Sizi bilemem lakin tabloyu satın alan kişi müzayede gerçekleşen birkaç gün sonra tabloyu bu haliyle satın alacağını açıkladı. Zaten tablonun bu yeni, yarı parçalanmış haliyle değerinin artık en az 12 milyon TL olduğu hesaplanıyor.

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

Tabloyu yapan Banksy, tablonun satışını da adeta bir sanat eserine dönüştürdü. Yaptığı tabloyu kısmen yok ederek ortaya yeni bir şey koydu. Balonlu Kız tablosu, bir müzayede sırasında canlı olarak yaratılan ilk sanat eseri olarak tarihe geçti. Hatta bu yüzden tablonun yeni adı ‘Çöpteki Aşk’.

Ne demişti Picasso? “Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir dürtüdür.”

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

Banksy, İngiltere’nin Bristol kentinin sokaklarında başladı grafitilerini yapmaya. Müzayedede satılan balonlu kızı ilk kez 2002 yılında Londra’daki bir köprünün üzerine yaptı hatta. Bu duvar resimleri çoğu zaman yasal olmadığı için çok kısa ömürlü. Gece yapılan bir çizim, çoğunlukla ertesi gün siliniyor. Yani Banksy zaten doğası gereği kendini yok eden eserler üretiyor.

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

Banksy yaptığı şeylerle çevreci, savaş karşıtı ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermeye çalışıyor. Bunun için de alaycı, hicveden, yeni tabiriyle trolleyen bir yaklaşım kullanıyor. Örneğin müzayede satılan bu tabloyu, 20214’te Suriyeli mültecilere destek amacıyla kızın tesettürlü bir versiyonuyla Eyfel Kulesi’ne yansıttı. Web sitesinden yaptığı açıklamada “Suriye’deki şiddet olayları nedeniyle evlerinden ayrılmak zorunda kalan milyonlarca insanla birlikteyiz” mesajını verdi.

KENDİNİ İMHA EDEN TABLO: BALONLU KIZ

Tablonun kendini imha edişi sanatını bir kenara bırakırsak tabloyu ikonik hale getiren şey ne olabilir? Küçük kız balonu az önce mi elinden kaçırdı? Yoksa balonu yakalayabilecek mi?

Tablonun çizildiği ilk köprünün duvarında resmin yanında bir de yazı vardı:

“There is always hope.” “Her zaman umut vardır.”

 

 

 

Kaynak:

 

  • https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/art/news/banksy-reworks-girl-with-heart-balloon-to-mark-third-anniversary-of-syria-conflict-9187047.html
  • https://www.theguardian.com/artanddesign/2018/oct/06/banksy-sothebys-auction-prank-leaves-art-world-in-shreds-girl-with-balloon
  • https://www.theguardian.com/artanddesign/2018/oct/11/woman-who-bought-shredded-banksy-artwork-will-go-through-with-sale
  • http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2018/contemporary-art-evening-auction-l18024/lot.67.html
  • https://barisozcan.com/banksynin-8-000-000-tl-degerindeki-tablosu-neden-kendini-imha-etti/

Yorumlar

  • Tabloyu beğendim

  • Bunun videosunu izlemiştim gerçekten hem etkileyici hem de ürkütücüydü

  • Çok ilginç!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AŞKINI BEKLEYEN ÇİÇEK: AYÇİÇEĞİ

AŞKINI BEKLEYEN ÇİÇEK: AYÇİÇEĞİ

AYNALARDAN ÇİÇEĞE: ÇAN ÇİÇEĞİ

AYNALARDAN ÇİÇEĞE: ÇAN ÇİÇEĞİ

KİM DERDİ Kİ SÜMBÜL ERKEK?

KİM DERDİ Kİ SÜMBÜL ERKEK?

KARANFİL KOKUYOR İÇERİĞİM

KARANFİL KOKUYOR İÇERİĞİM

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Alabilmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (IV)

bubble30
Nielawore

AŞKINI BEKLEYEN ÇİÇEK: AYÇİÇEĞİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun