Ekim 05, 2022

KEDİLER OLMASAYDI?

Eğer kediler dünyada olmasaydı acaba sadece sahiplenecek tatlı ev arkadaşlarımız mı olmazdı? En iyi ev arkadaşlarımızdan mahrum mu kalırdık? Cevabınız evet olabilir ama aslında cevap hayır.

KEDİLER OLMASAYDI?

Kediler küresel ekosistemin vazgeçilmez bir parçasıdır. Eğer kediler olmasaydı yeryüzü kısa bir süre içinde kemirgenlerin istilasına uğrardı. Fareler ve sıçanlar tahıl stoklarını eritir, hastalık yayar ve bazı kuş türlerini de ortadan kaldırırlardı. Evet, gerçekten kediler dünyada olmasaydı beklediğimizden çok daha büyük sonuçlar oluşurdu.

KEDİLER OLMASAYDI?

Yeni Zelanda'daki küçük bir adada kedileri bir süreliğine adadan uzaklaştırarak yapılan deney sonucunda, farelerin tahıl ambarlarında büyük zarar verdiği görülmüştür. Deniz kuşlarının yumurtaları ile beslenen fareler, bu kuşların sayısına da azaltmıştır.

Bu deneyi tüm dünyada yapmaya kalkarsanız ve yeryüzündeki iki yüz milyon kediyi bir yere kapatırsanız, insanlar bir süre sonra aç kalırdı.

 

KEDİLER OLMASAYDI?

Ayrıca kedi kokusu fareleri uzak tutar ve sınırsızca üremelerine engel olur. Eğer kediler olmasaydı, fareler bir tehdit hissetmez ve sınırsızca durmadan üreyip tüm gezegeni istila ederlerdi. Şimdi bu bilgiler ışığında tekrar düşünelim. Acaba biz mi kedileri besliyoruz yoksa onlar mı bizim beslenmenize yardımcı oluyor?

KEDİLER OLMASAYDI?

Tam da sırası gelmişken evdeki can kedilerimiz bir kere öpüp, sokaktaki diğer canlar için de 1 kap su 1 kap mama koymayı unutmayalım.

KEDİLER OLMASAYDI?

Yorumlar

  • İyi ki kediler var!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇANAKKALE BOĞAZI’NA ADINI VEREN KIZ: HELLE
OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun