Haziran 27, 2022

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

1778’de İsveçli bir kimyager olan Carl Scheele, bakır arsenikten oluşan parlak yeşil renkli bir pigment yarattı. Adını da Scheele’nin Yeşili koydu. 1848’de İngiltere’deki bir grup ressam, heykeltıraş ve şairin ortaya çıkardıkları Ön Raffaeloculuk akımında popüler oldu.

Scheele’s Green/ Schloss Green, ucuz ve kolay üretilebilirdi. Günümüzde yeşil boyalar genellikle arsenik içermemektedir. Ama yakut yeşili, Paris yeşili ve Schweinfurt Yeşili boyaların çoğu arsenik doludur.

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

Viktorya döneminde pek çok aile hastalandı. Fakat ortada görünen bir sebep yoktu. Evler temizdi, su kaynaklarında da bir şey bulunamadı. Fakat ailelerin ortak bir özelliği vardı: yeşil duvar kağıtları.

Arsenik yutmanı tehlikeleri biliniyordu ama 19.yüzyılda insanlar arsenik yüklü duvar kağıtlarının gerçekte kadar ölümcül olabileceğinin farkında değillerdi.

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

İddiaya göre, Scheele’nin yeşil duvar kağıdı Napolyon’un banyosundaki çizgili desenler Scheele’nin Yeşilidir. Hatta Napolyon bu renge diğer pek çok insan gibi tutkundu.

Banyodaki çizgili desenler ıslandığında veya küflendiğinde, içindeki pigment metabolize edilerek zehirli arsenik dolu buharlar açığa çıkarmıştı. Napolyon’un bu Scheele’nin Yeşili yüzünden olduğu iddia edildi.

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

1850’de Londra Hastanesi’nde çalışan ünlü kimyager Dr.Letheby, ölen bir kızın ölüm sebebinin arsenik zehirlenmesi olduğunu iddia etti. Doktor evi kaplayan duvar kağıdında arsenik dolgulu boyalar olduğunu ve bunun kızı öldürdüğünü iddia etti. Hatta kişinin boyaya birkaç saat maruz kalmasının ölmesi için yeterli olduğunu iddia etti.

Gazeteler bu teorinin imkansız olduğunu iddia eden karşı iddialar yayınladı. Thomas Orton da Dr. Letheby’e katıldı ve şüphecilere karşı tutumda bulundular.

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

Hatta Thomas Orton, gördüğü bazı zehirlenme vakalarından şu şekilde bahsetti:

“Bir süredir hasta çocuklardan oluşan bir aile tanıyorum. Çocuğu köylerine gönderdikten sonra iyileştiler. Tekrar eve getirildiklerinde yeniden hastalandılar. Evdeki duvar kağıdı kaldırılınca hastalık geçti.

Yine kendi mahallemde bir kişi ev temizlerken duvarlardaki yeşil kağıdı hafifçe fırçaladı. Bir iki saat içerisinde kocasıyla birlikte baş ve gözlerinde ağrılar oluştu. Üst dudağında ve burun deliklerinde tahriş meydana geldi. Tüm gece boğulma hissi yüzünden uyuyamadılar.”

KATİL DUVAR KAĞIDI: PARİS YEŞİLİ

Doktorların iddialarına rağmen rengin çok popüler olması sebebiyle işletmeler, büyük gelir kaynaklarından vazgeçmediler. 1859’da İngiltere’de ilk arsenik içermeyen duvar kağıdı William Woollams& Co tarafından üretildi.

1879’da Kraliçe Victoria’yı ziyaret eden bir devlet adamının hastalanmasından sonra Kraliçe Victoria, Buckingham Sarayı’ndaki tüm yeşil duvar kağıtlarını yırtıp attı. En nihayetinde boyanın kullanımını yasaklayan bir yasa çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Kaynak:

https://thehiddenbaroness.tumblr.com/post/659066900322697216/codexgrolier-history-in-color-scheeles?is_related_post=1

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sinirler Hopladı

probiyotik

Gelincik

bubble30
Nielawore

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun