Ağustos 10, 2022

KATIKSIZ RUS SAVAŞÇISI: DOBRYNYA NİKİTİÇ

Rus manzum destanlarında adı geçen Dobrynya Nikitiç, Rus savaşçı kahramanlarının temel üçlüsünden birisidir. Bu üçlüde Dobrynya Nikitiç asillerin, Alyoşa Popoviç rahiplerin, İlya Muromets de köylülerin sembolik temsilcisidir.

Bir söylenceye göre Vladimir’in öz amcası bir prenstir. Güzel şarkı söyleyen, satranç oynayabilen, okuma yazma bilen, diplomatik yeteneklere sahip entelektüel bir kahramandır.

KATIKSIZ RUS SAVAŞÇISI: DOBRYNYA NİKİTİÇ

Dobrynya Nikitiç, söylencelerde maceraları sırasında Kievli büyücü Morinka’yı yener, ejderha öldürerek Prens Vladimir’in yeğeni Zabava Putyatiçnu’yu kurtarır, karısını ayartmaya çalışan Alyoşa’nın foyasını ortaya çıkarır ve Moğol ordusunun yok edilmesinde başrol oynar.

KATIKSIZ RUS SAVAŞÇISI: DOBRYNYA NİKİTİÇ

Dobrynya Nikitiç, Zmei Gorynytch adındaki ejderhayı elleri ve kum dolu miğferini silah olarak kullanarak yener. Kafasını keseceği sırada ejderha merhamet diler ve bir daha hiçbir Rus’a zarar vermeyeceğine dair söz verir. Dobrynya bunun üzerine ejderhanın gitmesine izin verir. Fakat ejderha havalanır havalanmaz Kiev’e uçar ve Prens Vladimir’in yeğeni Zabava Putyatiçnu’yu kaçırır. Dobrynya Nikitiç ejderhayı yeniden yakalar ve bu defa merhamet etmez.

KATIKSIZ RUS SAVAŞÇISI: DOBRYNYA NİKİTİÇ

Alyoşa Popoviç, 7 yıldır seferde olan Dobrynya Nikitiç’in öldüğü dedikodusunu yayar ve karısı ile evlenmek ister. Tam düğün esnasında Dobrynya Nikitiç yetişir ve komployu ortaya çıkarır.

Katıksız bir Rus savaşçısı olan Dobrynya Nikitiç 1224 Kalka Savaşı’nda Tatarlarla savaşırken ölür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Özhan Öztürk- Dünya Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun