Eylül 25, 2022

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

USS Cyclops (AC-4), Birinci Dünya Savaşı'ndan birkaç yıl önce Birleşik Devletler Donanması için inşa edilen dört Proteus sınıfı maden ocağından ikincisiydi. Adını Yunan mitolojisindeki bir devler ırkı olan Cyclops'tan alan gemi, bu adı taşıyan ikinci ABD Donanma gemisiydi.

4 Mart 1918'den bir süre sonra geminin, 306 mürettebatın ve yolcunun iz bırakmadan kaybı, Birleşik Devletler Donanması tarihinde doğrudan muharebe içermeyen en büyük can kaybı olarak tarihe geçti. Birinci Dünya Savaşı sırasında kayıp meydana geldiği ve 10.800 uzun ton manganez cevheri taşıdığı için bir Alman akıncı veya denizaltısı tarafından yakalandığı veya batırıldığı düşünülüyordu. Ancak Alman makamları bu bilgiyi reddetti. 

Donanma Tarihi ve Mirası Komutanlığı, "muhtemelen beklenmedik bir fırtınada battığını" belirtti, ancak geminin kaybının nedeni bilinmiyor.

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

Gemi 16 Şubat 1918'de Rio de Janeiro'dan denize açıldı ve 20 Şubat'ta Salvador'a girdi. İki gün sonra, manganez cevherini taşıyarak hiçbir duraklama yapmadan Baltimore, Maryland'e doğru yola çıktı. Maksimum kapasitesi 8.000 uzun ton (8.100 ton) olduğu için geminin Brezilya'dan ayrıldığında aşırı yüklü olduğu düşünülüyordu. Komutan Worley, limandan ayrılmadan önce, sancak motorunun silindirinde çatlak olduğuna ve çalışmadığına dair bir rapor sunmuştu. Bu rapor, geminin Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilmesini tavsiye eden bir araştırma kurulu tarafından doğrulandı. Barbados'ta su seviyesi Plimsoll hattının üzerinde olduğu için plansız bir mola verdi, bu da aşırı yüklendiğini gösteriyor, ancak Rio'daki soruşturmalar, geminin düzgün bir şekilde yüklendiğini ve emniyete alındığını kanıtladı. Cyclops daha sonra 4 Mart'ta Baltimore'a doğru yola çıktı ve 9 Mart'ta Virginia yakınlarındaki melas tankeri Amolco tarafından görüldüğü söylendi, ancak bu Amolco'nun kaptanı tarafından reddedildi. Ek olarak, Cyclops'un 13 Mart'a kadar Baltimore'da olması nedeniyle, geminin 9 Mart'ta Virginia yakınlarında olması pek olası değildi, çünkü bu konum onu ​​Baltimore'dan sadece bir gün kadar uzakta tutacaktı. Her halükarda Cyclops, Baltimore'a hiç gelmedi ve geminin enkazı da bulunamadı.

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

Raporlar, Cyclops'un Amolco tarafından görüldüğüne dair söylentilerin duyulduğu 10 Mart'ta Virginia Capes bölgesinde şiddetli bir fırtınanın yaşandığını gösteriyor. Bazıları aşırı yük durumu, motor arızası ve kötü hava koşullarının Cyclops'u batırmak için komplo kurmuş olabileceğini öne sürse de kapsamlı bir deniz soruşturması şu sonuca varmıştır: "Birçok teori ileri sürüldü, ancak hiçbiri onun ortadan kaybolmasını tatmin edici bir şekilde açıklamıyor." Ancak bu özet, Cyclops'un iki kardeş gemisi Proteus ve Nereus'un II. Dünya Savaşı sırasında denizde kaybolmasından önce yazılmıştır. Her iki gemi de Cyclops'un ölümcül yolculuğu sırasında yüklenene benzer ağır metal cevheri taşıyordu. Her iki durumda da kayıplarının feci yapısal başarısızlığın sonucu olduğu kuramsallaştırıldı, ancak daha tuhaf bir teori, üç geminin de ortadan kaybolmasını Bermuda Şeytan Üçgeni ‘ne bağlıyor.

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

Tuğamiral George van Deurs, Cyclops'un kaybının yapısal başarısızlıktan kaynaklanabileceğini öne sürdü, çünkü kardeş gemileri, taşınan kargonun bir kısmının aşındırıcı doğası nedeniyle geminin uzunluğunu çalıştıran I-kirişlerinin aşınması sorunlarından mustaripti. Bu, USS Jason'da kesin olarak gözlemlendi ve sakin denizlerde ikiye ayrılan benzer başka bir yük gemisi Chuky'nin batmasına katkıda bulunduğuna inanılıyor. Ayrıca, Tepegöz30-40 knot (56-74 km/sa; 35-46 mph) rüzgarlı bir fırtınaya çarpmış olabilir. Bunlar, birbirini takip eden dalgaların zirvelerinde desteklenen, ancak orta kısım desteksiz olan, baş ve kıç tarafını bırakacak kadar uzaktaki dalgalarla sonuçlanacaktı, bu da zaten zayıflamış olan merkezi alanda ekstra gerginliğe neden olacaktı.

1 Haziran 1918'de, Donanma Bakan Yardımcısı Franklin D. Roosevelt, Cyclops'un resmen kaybolduğunu ve tüm yolcu ve mürettebatın öldüğünü açıkladı.

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

Cyclops'un aranmasına son verildiği sırada , ABD'nin Barbados konsolosu Charles Ludlow Livingston'dan Dışişleri Bakanlığı tarafından bir telgraf alındı:

“Devlet Bakanı

Washington DC

17,, 2 Nisan öğleden sonra

Bölümün 15. Gizli. Master CYCLOPS, Bermuda'ya ulaşmak için gemide yeterli miktarda altı yüz ton kömür gerektiğini belirtti. Motorlar çok kötü durumda. Yeterli para yok ve bu nedenle tarafımdan ödeme talep edildi. Alışılmadık derecede suskun. Buradan 775 dolar ödeyerek ton taze et, ton un, bin kilo sebze aldığını tespit ettim. Farklı kaynaklardan şunları toplayın: Bol miktarda kömürü vardı, daha düşük olduğu iddia edildi, karıştırmak için kömür aldı, muhtemelen bin beş yüz tondan fazla vardı. Usta başkaları tarafından lanet olası Hollandalı olarak ima edildi, görünüşe göre diğer memurlar tarafından sevilmiyor. Yolda dedikodular çıktı, adamlar hapsedildi ve biri idam edildi; ayrıca Brezilya sularında filodan bazı mahkumlar vardı, bir ömür boyu hapis cezası. Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosu Gottschalk yolcusu, memurlar ve yolcular hariç 231 mürettebat. Mürettebatın isimleri var ama tüm zabit ve yolcuların isimleri yok. Birçok Germen isimleri görünür. Bu limanda, gemi kaptanına veya gemi bakımına gönderilen numara telgraf veya telsiz mesajları teslim edildi. Barbados için tüm telgraflar dosya merkez ofisi St. Thomas'da. Orada bir inceleme önermeliyim. Kesin bir gerekçem olmasa da muhtemelen ustaya karşı hissedilen içgüdüsel nefrete dayalı olsa da kaderin batmaktan daha kötü olmasından korkuyorum.

LIVINGSTON, KONSÜL.”

İZ BIRAKMADAN KAYBOLAN GEMİ: USS TEPEGÖZ (AC-4)

USS CYCLOPS’UN KARDEŞ GEMİLERİ

Cyclops'un hepsi 1913'te hizmete giren ve hepsi talihsiz olan üç kardeş gemisi vardı.

  • USS Jüpiter, 1920 ve 1922 yılları arasında bir uçak gemisine dönüştürüldü ve USS Langley olarak yeniden hizmete girdi . Langley, ilk Amerikan uçak gemisiydi ve Amerika Birleşik Devletleri deniz havacılık yeteneklerini geliştirmede hayati önem taşıyordu. 1936 ve 1937 yılları arasında deniz uçağı ihalesi olarak tekrar dönüştürülmüş ve AV-3 olarak yeniden adlandırılmıştır. Aralık 1941'de Filipinler'de görev yaptı ve Pearl Harbor ve Filipinler'e yapılan Japon saldırılarının ardından Avustralya'ya gitti. 27 Şubat 1942'de Güneydoğu Asya'ya savaş uçakları taşırken Japon uçaklarının saldırısına uğradı ve beş bombayla vurularak kritik hasara yol açtı. Hayatta kalan mürettebatı kurtarıldıktan sonra, Langleyona eşlik eden muhripler tarafından ateşlenen torpidolar tarafından suya düşürüldü.
  • USS Proteus 8 Mart 1941'de satıldı, Kanada Tüccar Donanması'nın bir parçası oldu ve 25 Kasım 1941'den sonra bir süre sonra, muhtemelen Karayip Denizi'nde veya yakınında iz bırakmadan bir boksit cevheri yüküyle (alüminyum yapmak için) denizde kayboldu.
  • USS Nereus, 27 Şubat 1941'de Kanada Alüminyum Şirketi'ne satıldı. 10 Aralık 1941'den sonra, Saint Thomas, ABD Virgin Adaları'ndan ayrıldıktan sonra, bir yük boksit cevheri (alüminyum yapmak için) ile iz bırakmadan kayboldu.

 

Kaynak: https://www.wikiwand.com/en/USS_Cyclops_(AC-4)

Yorumlar

  • Çok ilginç

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SEVİYORUM AMA NEFRET EDİYORUM: AMBİVALANS
DOST GÖRÜNÜMLÜ DÜŞMAN: SALİERİ KOMPLEKSİ
KENDİ KENDİNE ENGEL OLMAK: JONAH KOMPLEKSİ
CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

CAHİL CESARETİ: DUNNING KRUGER ETKİSİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Aynı Olmak

probiyotik

Birde Böyle Düşün

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun