Ocak 31, 2023

İNSANLARIN TEN RENGİ ŞİMDİKİ GİBİ AYRILMADAN ÖNCE HANGİ TEK RENGE SAHİPTİ?

Şu anda dünya üzerinde yayılmış milyarlarca insan var ve bu insanların yaşadığı konum ve genetik yapılarına göre farklı ten renkleri var. Örneğin daha soğuk iklime sahip Avrupa'da yaşayan insanlar beyaz tenliyken Güneş ışınlarının daha dik bir şekilde vurduğu sıcak iklime sahip Afrika'daki insanların daha siyah tenli olduğunu görüyoruz. Yaşadığımız yere göre bu ten rengi de değişiyor.

Yaşadığımız yerin ten rengimize doğrudan etki ettiğini biliyoruz. Peki insanların evrim sürecine baktığımızda ilk insanların ten rengi neydi?

İNSANLARIN TEN RENGİ ŞİMDİKİ GİBİ AYRILMADAN ÖNCE HANGİ TEK RENGE SAHİPTİ?

İnsanların, kıllarından kurtulup çıplak kaldığı dönemde bir pigment avantajlı olmaya başladı. Melanin isimli pigmentin artışı veya azalışı, ten rengini belirleyen başlıca etken olarak biliniyor. Bir insanın derisinde ne kadar çok melanin varsa ten rengi de o kadar koyu olur. Bu pigment azaldıkça da daha beyaz bir ten rengine sahip olursunuz.

İNSANLARIN TEN RENGİ ŞİMDİKİ GİBİ AYRILMADAN ÖNCE HANGİ TEK RENGE SAHİPTİ?

Aslında ilk insanlar beyaz tenliydi, ancak günümüzdeki beyaz tenli insanlar siyah tenden evrim geçirerek oluştu. Bu nasıl olur diyebilirsiniz. İşte bu noktada insanlığın ten renginin nasıl bir evrimsel süreçten geçtiğine bakacağız. Bilim insanlarına göre 4 milyon yıl öncesinde insansıların deri rengi beyaza yakın esmerdi. Çünkü bu dönemde insanlarda yoğun bir kıl tabakası vardı ve güneş ışınları bu kıllar tarafından engellenebiliyordu.

İNSANLARIN TEN RENGİ ŞİMDİKİ GİBİ AYRILMADAN ÖNCE HANGİ TEK RENGE SAHİPTİ?

Her ne kadar insan türü beyaz bir ten rengiyle başlamış olsa da günümüzdeki tüm insanların yaşayan atalarının siyahi renkten evrimleştiği düşünülüyor. Çünkü insanların 1,2 ila 1,7 milyon yıl içerisinde kıllarının neredeyse tamamını kaybettiği düşünülüyor. Bundan önceki insansı türlerin derileri beyazken, kıllar evrimsel süreçte ortadan kalktıktan sonra insanlar Güneş'ten gelen UV ışınlarına karşı savunmasız kalmaya başladı.

Afrika'nın dik vuran Güneş ışınlarına karşı savunmasız kalan insanlar, zaman içerisinde bu duruma ayak uydurmaya başladı. Doğal seçilim ile nesiller içerisinde hep daha koyu tenli bireyler avantajlı hale geldi, çünkü daha koyu ten rengi Güneş ışınlarına karşı daha güçlü bir koruma sağlıyordu. Bu koruma da cilt kanseri gibi ölümcül hastalıklara karşı onları koruyordu.

İNSANLARIN TEN RENGİ ŞİMDİKİ GİBİ AYRILMADAN ÖNCE HANGİ TEK RENGE SAHİPTİ?

Yaklaşık 150.000 yıl önce günümüze kadar uzanan atalarımız homo sapiens'ler göç etmeye başladılar. Afrika'dan çıkarak Uzak Doğu ve Kuzey Avrupa ülkelerine kadar her alana göç eden insanlar, bulundukları ortaya yeniden uyum sağlamaya başladılar.

Bu adaptasyon sürecinde Güneş ışınlarını daha az alan bölgelerde bulunan insanlar, bu sefer Güneş ışığından daha fazla D vitamini almak için daha açık ten renklerine dönmeye başladılar. Bu süreçte coğrafi konuma karşı daha avantajlı olan açık ten rengine sahip insanlar buna göre evrimleştiler. Aslında bu da doğal seçilim yoluyla bölgenin şartlarına uygun olacak şekilde farklı ten rengin dönmelerini sağladı. Örneğin bizim yaşadığımız bölgede kumral gibi beyaza daha yakın ten rengine sahip insanlar evrimleşti. Çünkü yaşadığımız yer, daha az UV ışını bulunduran yerler arasında bulunuyor.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • VAY BE HİÇ BÖYLE TAHMİN ETMEMİŞTİM!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun