Ağustos 15, 2022

İLK OLİMPİYAT OYUNLARI STADYUMU: PANATHİNAİKO STADYUMU

Panathinaiko Stadyumu, diğer bilinen adıyla Kallimarmaro "Güzel Mermerli" anlamına gelir. Yunanistan'ın başkenti Atina'da yer alır. 1896'daki ilk Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapan stadyum, alanındaki en eski yapılardan biri ve tamamı beyaz mermerden yapılan tek stadyumdur. 1906 Ara Olimpiyatları'nın düzenlendiği ana stadyum olmuş, 2004 Yaz Olimpiyatları'nda ise okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmına ev sahipliği yapmıştır.

İLK OLİMPİYAT OYUNLARI STADYUMU: PANATHİNAİKO STADYUMU

Antik zamanlarda inşa edilen stadyum, Tanrıça Athena onuruna düzenlenen Panathenaik Oyunları'nda kullanılmıştır. O zamanlar tribünler tahtadandır. MÖ 329 yılında, Atinalı Lycurgus tarafından mermer kullanılarak baştan aşağıya yenilenen stadyum, 140 yılında Herodes Atticus tarafından genişletilir ve 50.000 kişi kapasiteli olur.

İLK OLİMPİYAT OYUNLARI STADYUMU: PANATHİNAİKO STADYUMU

1869 yılında, Evangelos Zappas'ın maddi destekleri sayesinde antik stadyum yenilenir. 1870 ve 1875 yıllarında, Antik Olimpiyat Oyunları'nı canlandırmak amacıyla düzenlenen Zappas Olimpiyatları'na ev sahipliği yapar. Birkaç yıl sonra, 1895'te tekrar yenilenmeye gidilir ve modern Olimpiyat Oyunları'nın ilki olan 1896 Yaz Olimpiyatları'nda kullanılır. Bu yenileme için George Averoff'un maddi desteği kullanılırken, Anastasios Metaksas ve Ernst Ziller isimli mimarlar yenileme çalışmalarının başında yer alır. 1906'da ise Ara Olimpiyatları, Panathinaiko Stadyumu'nda düzenlenir. 2000 ile 2004 yılları arasında, Atina'da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları için son kez yenileme çalışmaları yapılır.

İLK OLİMPİYAT OYUNLARI STADYUMU: PANATHİNAİKO STADYUMU

Yorumlar

  • havalı

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun