Ağustos 15, 2022

HER KOŞULDA RUSYA’YI SAVUNAN ASKER: ILYA MUROMETS

Rus manzum destanlarında geçen olağanüstü güçlü bir savaşçı olan Ilya Muromets, Rus savaşçı kahramanlarının temel üçlüsünden birisidir.

Murom yakınlarındaki bir köyde bir çiftçinin oğludur. Öncelerinde de zayıf bir çocuk olan Ilya, geçirdiği bir hastalık yüzünden felç kalır. 33 yıl bir sobanın yanında hareketsiz yatar. Bir gün uzak diyardan esrarengiz bir yaşlı ozan gelir. Ozan kahramandan su ister, kahraman ayağa kalkamadığını anlatır. Bu duruma üzülen ozan, yanında taşıdığı Ab-ı Hayat Suyu’nu (kudret ilacı) Ilya’ya verir.

Ozan kahramana olağanüstü güçlenerek ayağa kalkacağını hatta bogatyr (atlı savaşçı) olacağını müjdeler. Kısa zaman sonra da gerçekten ozanın söyledikleri gerçekleşir.

HER KOŞULDA RUSYA’YI SAVUNAN ASKER: ILYA MUROMETS

Prens Vladimir’in emrine girmek için saraya gider. Fakat ciddiye alınmaz. Bunun üzerine Ilya Muromets olağanüstü atıyla birlikte kahramanlıklar yaparak kendisini ispat etme gereği duyar. Önce ağaçları kökünden söküp fırlatacak güce sahip yarı insan yarı kuş olan Solovei Razboynik’e meydan okur ve onu yenmeyi başarır.

Canavarın yuvasının bulunduğu ağaca çıkan Ilya Muromets, canavarın korkunç çığlıklarından ürkmez. Canavarı oklayarak öldürür ve cesedini Prens Vladimir’e götürür. Böylece prensin saygısını kazanır.

HER KOŞULDA RUSYA’YI SAVUNAN ASKER: ILYA MUROMETS

Ilya Muromets sonrasında Kiev veya İstanbul’u zapt eden İlya İdoliş adındaki büyük canavarı iki parçaya ayırır.

Bir söylenceye göre Ilya Muromets üç yol ağzına gelir. Bir tas üzerinde birinci yolu seçerse öleceği, ikinci yolu seçerse evleneceği, üçüncü yolu seçerse zengin olacağı yazılarını okur. Sonra bütün yolları deneyen Ilya Muromets, sonunda canavarları öldürür, büyücüleri yener ve bir hazine bulur.

HER KOŞULDA RUSYA’YI SAVUNAN ASKER: ILYA MUROMETS

Ilya Muromets, Rus destanlarında genellikle kutsal ata olan yaşlı bir erkek olarak tasvir edilir. Bazı destanlarda Prens Vladimir’in adamıyken bazılarında düşmanıdır. Düşmanı olduğu destanlarda bile Rusya’yı Tatar kralı Kali’ne karşı savunur ve büyük başarı sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Özhan Öztürk- Dünya Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun