Mayıs 21, 2024

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN KULLANDIĞI FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Son araştırmalar, fillerin bir araya geldiklerinde karmaşık iletişim yöntemleri kullandıklarını gösteriyor. Bu iletişim biçimleri arasında kulak hareketleri, uğultular ve diğer kasıtlı ses ve jestler bulunmaktadır.

Çalışma, fillerin iletişimde kasıtlı olarak uyum sağladıklarını ve diğer fillerin dikkatini çekmek için farklı stratejiler kullandıklarını öne sürmektedir. Örneğin, bir diğer filin zaten dikkatini verdiği durumlarda, fillerin görsel jestler kullanma olasılığının daha yüksek olduğu belirlenmiştir; fakat dikkat dağınıklığı söz konusu olduğunda, dokunma gibi fiziksel yöntemleri tercih ettikleri görülmüştür. Araştırmanın lider yazarı olan Viyana Üniversitesi'nden yüksek lisans öğrencisi Vesta Eleuteri, fillerin vücut dillerini anlamak için yapılan çalışmaların sonuçlarının heyecan verici olduğunu belirtiyor. Eleuteri, bu bulguların fillerin iletişim yeteneklerine dair yaygın bir yanılgının göz ardı edildiğini ortaya koyması açısından önemli olduğunu vurguluyor.

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN KULLANDIĞI FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Bilim insanları, fillerin iletişiminde seslerin ve kokuların önemli olduğunu biliyorlardı. Ancak Eleuteri ve ekibi, görsel jestlerin, seslerin, dokunmaların ve kokuların bir arada nasıl kullanıldığını inceleyerek farklı bir yaklaşım benimsemişlerdir.

Araştırmacılar, fillerin iletişimde kullandıkları hareketleri ve sesleri takip ederek, selamlaşma davranışlarının genellikle düşük gürültü sesleriyle birlikte kulak çırpma ile gerçekleştiğini keşfetmişlerdir. Bu kombinasyon, fillerin iletişim kurma isteğini gösteren en yaygın selamlama şekli olarak belirlenmiştir.

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN KULLANDIĞI FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Karşılaştırmalı biliş üzerine çalışan Robbie Ball, bu çalışmanın çoklu iletişim kavramını ne kadar ciddiye aldığını vurgulamaktadır. Fillerin, iletişimde uygun sinyalleri bir araya getirerek arkadaşlarını selamladıkları gibi insanların da iletişim kurduğunu öne sürmektedir.

Yıllardır araştırmacılar, fillerin gruplar halinde bir araya geldiğinde selamlama davranışlarının karmaşıklığına dikkat çekmişlerdir. Ancak bu davranışların hangilerinin iletişim amaçlı olduğu ve hangilerinin rastgele olduğu net değildi.

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN KULLANDIĞI FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Bu soruyu yanıtlamak için Eleuteri ve ekibi, Zimbabve'deki yarı yaban fillerle çalışarak önemli bir adım atmışlardır. Çalışma, fillerin karmaşık sosyal ilişkilerini anlamamıza ve bu ilişkilerin zaman içinde nasıl değiştiğini takip etmemize yardımcı olmaktadır.

Eleuteri, fillerin uzun ömürleri ve çeşitli sosyal ilişkileri olduğu için karmaşık iletişim becerileri geliştirmiş olabileceklerini öne sürmektedir.

Yorumlar

  • Biliyor muydunuz bunu?

  • Selamlaşma şekillerini ilginç buldum.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

SOUTHERN LIGHTS IN THE SKY - YES, NOT NORTH!
SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

En Etkili Olan

probiyotik

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

bubble30
Nielawore

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun