Ocak 31, 2023

FAZLA ZEKİ İNSANLAR NEDEN ANKSİYETE VE DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ OLUR?

Çağımızın psikolojik hastalıklarının başında gelen anksiyete ve depresyonun aslında ne ifade ettiğine hızlıca bir göz atalım.

Kaygı, hayatımızda yoluna gitmeyen durumlar olduğunda birçok kez yaşadığımız bir duygudur. Ancak kaygı bozukluğu yani anksiyetede; gerçek bir sebep olmasa bile kişi kendini devamlı olarak kaygılı hisseder. Hatta bu endişeli, kaygılı ruh haliyle baş edemeyecek durumlara gelebilir.

Depresyon veya diğer adıyla majör depresif bozukluk; kişinin üzüntülü ruh halinin sürekli devam etmesi ve çevresindeki birçok şeye ilgisini kaybetmesi halidir.

Depresyon çeşitlerinden biri olan varoluşsal depresyon ise; kişinin hayattaki anlam arayışından doğan, yaşamla ilgili sorduğu derin sorulara yanıt bulamamasından kaynaklanır. İşte başrollerimiz olan fazla zeki insanların savaşı tam da bu noktada başlıyor.

FAZLA ZEKİ İNSANLAR NEDEN ANKSİYETE VE DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ OLUR?

Science Direct’te yayımlanan bir bilimsel çalışmada; IQ’su 130’dan yüksek olan kişilerin psikolojik hastalıklara daha meyilli olduğu ortaya çıkmıştı.

Fazla zeki insanların ruhsal bozukluklara yatkınlığı hakkında yapılan bu araştırma, Amerikan Mensa’nın 3715 üyesiyle gerçekleştirildi. Uluslararası Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Topluluğu olan Mensa; bilinen en büyük ve en eski yüksek IQ topluluğudur.

FAZLA ZEKİ İNSANLAR NEDEN ANKSİYETE VE DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ OLUR?

Fazla zeki insanların psikolojik hastalıklara yakalanma ihtimali diğer insanlardan 2 kat daha fazla!

Sokakta yürürken anksiyeteye sahip bir insanla karşılaşma ihtimaliniz %10’dan daha az iken, Amerikan Mensa topluluğu üyelerinde bu oran %20 seviyesinde.

Yine Amerikan Mensa katılımcılarıyla yapılan psikolojik testler sonucunda katılımcıların %26,7’sinde depresyon ve bipolar gibi ruhsal bozukluklara bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu tür psikolojik hastalıklara sahip insanlar toplumun yaklaşık %10’luk bir dilimini oluşturuyorken %26,7 hiç de azımsanacak bir oran değildir.

FAZLA ZEKİ İNSANLAR NEDEN ANKSİYETE VE DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ OLUR?

Fazla zeki insanlar hayatta karşılaştığı birçok olaya ve yaşamla ilgili derin sorunlara kayıtsız kalamıyor. Yani günlük yüzeysel sorunlarımızın yanında farklı soru işaretleriyle boğuşuyorlar.

Çocuklukta başlayan bu serüvende o yaşlarda bile yüksek IQ’ya sahip çocuklar; bir insanın dünyaya nasıl bir anlam kattığı, insanların neden kastetmek istemediği şeyleri ifade ettikleri, ikiyüzlü insanların bunu neden yaptıkları gibi aslında günlük koşuşturmada oturup düşünmediğimiz sorulara kafa yorarlar.

Çevresindeki insanlarla bunları konuşmak ve kafasındaki boşlukları doldurmak istese de çevreden beklediği tepkileri alamaz, hatta çoğu zaman tuhaf bakışlarla karşılaşırlar. Soru işaretlerinin karşılığını bulamayan fazla zeki insanlarda zaman içerisinde varoluşsal depresyon görülme olasılığı artar.

FAZLA ZEKİ İNSANLAR NEDEN ANKSİYETE VE DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ OLUR?

Sonuç olarak; farkındalığın diğer insanlardan daha fazla olduğu yüksek IQ’lu kişilerde, depresyon ve anksiyeteye yakalanma riskinin diğer insanlardan daha fazla olduğu bilinmektedir. Ancak elbette bu durum, kaygı bozukluğu veya depresyon sıkıntısı yaşayan herkesin fazla zeki olduğu anlamını taşımamaktadır.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • Hiç böyle düşünmüş müyünüz?

  • Hiç böyle düşünmüş müydünüz?

  • Zeki olmak zor şey

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

BİLİYORUM SANA GİDEN...

BİLİYORUM SANA GİDEN...

TÜRK MİTOLOJİSİNDE HAYVANLAR VE RENKLER
TÜRK MİTOLOJİSİNE DAYANAN 10 GELENEK, KÜLTÜR VE DAVRANIŞIMIZ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun