Ağustos 10, 2022

EZİLENLERİN KRALİÇESİ: KRALİÇE MARY

Dinler arası çatışmanın siyasetle harmanlandığı, halkın insanlık dışı zulümler gördüğü, yüzlerce kişinin infaz edildiği çağın sebebi İngiltere’nin ilk kraliçesi Mary. İngiliz Kralı Henry’nin 1553 yılında dünyaya gelen ilk çocuğu, İngiltere’ye engizisyon mahkemelerini getiren Mary beş yıl ülkesini yönetmiştir.

 

EZİLENLERİN KRALİÇESİ: KRALİÇE MARY

Kral Henry öldükten sonra arkasından ülkesini yönetecek bir erkek varis bırakmak istiyordu. Kral erkek evlat hayaline ulaşamayınca kızı ve eşini çıkardığı kanun ile gayrimeşru ilan etti. Mary nerede ise hapis hayatı yaşadığı dönemde kendini Katolik inancının öğretileri ile donatır. Kaderin cilvesi olsa gerek Kral Henry’in ikinci evliliğinden Elizabeth adında bir kızı daha dünyaya gelir. Elizabeth’te ablası gibi sürgün edilir. Kral 3. evliliğinde nihayet Edward adında erkek bir varis doğurtmayı başarır. Mary en büyük hayal kırıklığını annesi ile görüşmesinin yasaklandığı dönem yaşar. Hatta annesi ölürken yanında bulunmasına izin verilmez.

EZİLENLERİN KRALİÇESİ: KRALİÇE MARY

Prens Edward henüz 15 yaşında ölünce Mary için iktidar yolu açılmış olur. Halk, kraliçelerini coşkulu bir sahiplenme ile kabul eder. İnsanlara göre Mary bir semboldür: EZİLENLERİN KRALİÇESİ. Ülke yönetiminde hiç vakit kaybetmeden Katolik inancı hayata geçilir. İspanya Kralı Philip ile siyasi ve dini ortaklık amacı güderek evlenir. Halk ise ‘güç zehirlenmesi’ yaşayan kraliçelerinin getirdiği yüksek vergiler, gıda kıtlığı ve salgın hastalıklar ile mücadele etmekte idi. Kanlı bir biçimde sonlandırılan ‘Wyatt Ayaklanması’ halkın iktidarın gücü ile tanıştığı olay olarak tarihe geçer. Ayaklanmada rolü olan tüm liderler örnek olması için halkın gözleri önünde türlü işkencelerden geçirilerek infaz edilir. Mary, Protestan Sapkınlar adını verdiği yüzlerce insanı kazıktan geçirmek, giyotine vurmak ya da yakmak sureti ile öldürtür. Ezilenlerin Kraliçesi artık Kanlı Mary’dir.

EZİLENLERİN KRALİÇESİ: KRALİÇE MARY

Kraliçe Mary doğduğu günden itibaren hayatın pek çok zorluğu ile harmanlanmış bir birikim ile iktidara geçer. Bu zor deneyimler ezilenleri daha iyi anlaması için bir avantaj olabilecekken, acaba neden onu Kanlı Mary’e dönüştürmüştür?

Siz nedüşünüyorsunuz?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: mitologoscom

Yorumlar

  • Hayat zorlukları insanı değiştirebiliyor

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun