Haziran 27, 2022

EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

Korsanlar filmlerde elleri kancalı, tek gözü kapalı, kafatası bulunan siyah bayraklı gemileriyle anlatılır. Aslında bunlar tamamen kurgudur. Çünkü korsan aslında deniz görevlisidir. Fakat korsan anlamsal olarak deniz taşıtlarına zarar veren, değerli eşyalara el koyan deniz haydutları olarak bilinir.

EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

OSMANLI DEVLETİNDE BAHRİYELİ KORSANLAR

Osmanlı döneminde korsanlar bir askeri sınıftı. En yetenekli ve en korkusuz olanlardan oluşan bu sınıf, Avrupa dilini anadili gibi konuşan insanlardan oluşuyordu. Korsanlar sınıfının üssü Cezayir’dir. Düşman devletlerin donanmalarına saldırarak, kendi denizlerinden uzak tutmuşlardır.

Osmanlıca da korsan “deniz haydudu, deniz haramisi veya derya haramisi” anlamında kullanılmıştır. Osmanlı’da en büyük donanma kaptanları korsanlıktan gelme olanlardır. Bu kaptanlardan mahir korsan, yarar korsan ve büyük korsan olarak bahsedilmiştir. Turgut Reis ve Barbaros Kardeşler Osmanlı Devleti’nin denizcilikteki kurucu donanma kaptanları olurken aynı zamanda bilinen en ünlü Türk korsanlardır.

 

Osmanlı’da bahriyeli korsanlar, devlet adına denizlerde fetih yaparlardı. Bu yüzden Türk tarihçiler onlara ‘Denizin Akıncıları’ demişlerdir. Düşman devletlere, özellikle İspanya ve İtalya’nın gemilerine, kıyı şehirlerine saldırıp zarar vermişlerdir. Bu sayede Osmanlı Devleti’nin denizlerdeki üstünlüğünü bütün dünyaya göstermeye çalışmışlardır. Fakat barış içinde olunan devletlere ve Müslüman devletlerin gemilerine saldırmamışlardır.

EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

 • Oruç Reis
 • Hızır Reis
 • Turgut Reis
 • Burak Reis
 • Murat Reis
 • Karamürsel Bey
 • Piri Reis
 • Salih Reis
 • Seydi Ali Reis
 • Kemal Reis
 • Mezomorto Hüseyin Paşa
 • Cezayirli Hasan Paşa
EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

BARBAROS KARDEŞLER

Barbaros İtalyanca ‘kızıl sakal’ anlamına gelmektedir. Barbaros Kardeşler olarak bilinen Oruç ve Hızır kardeşler, Akdeniz’de Avrupalı gemileri ele geçirerek zengin oldular. En kazançlı ele geçirmeleri, ilk kurbanları 2 papalık kadırgası ve Sardunya savaş gemisidir. İspanyol gemilerini ele geçirmeye çalıştıkları dönemde Oruç Reis, savaşta kolunu kaybetmiştir.

1516’da Osmanlı padişahı, Oruç’u Berberi Kıyısı’ndan sorumlu ilan etmiştir. Oruç Reis öldükten 2 yıl sonra kardeşi Hızır bu görevi devralmıştır. Hızır Reis, hepimizin bildiği adıyla Barbaros Hayrettin Paşa, kardeşinden sonra günlerini Hristiyan düşmanlarla savaşarak geçirmiştir. Papa, Barbaros Hayrettin Paşa’yı ortadan kaldırmak için ‘Kutsal Lig’ adında özel olarak bir filo toplamıştır.

EN ÜNLÜ TÜRK KORSANLAR

TURGUT REİS

Osmanlı amirali ve yasal korsanı olan Turgut Reis, Akdeniz ve Karadeniz’de operasyonlar yürütmüştür. Aynı zamanda Cezayir Beyi, Akdeniz Donanma Komutanı ve Trablus Paşası’dır. Trablus beyi olarak görev yaparken Kuzey Afrika kıyısının en önemli şehirlerinden birini çok zengin etmiştir.

Turgut Reis batılılar tarafından ejder demek olan dragon+Turgut anlamında ‘Dragut’ olarak bilinmektedir.

Bodrum’da bir köyde dünyaya gelen Turgut Reis, 12 yaşında köle olarak kaçırılmıştır. Bu sayede gemicilik, savaş ve deniz hayatı konusunda erken yaşta tecrübe etmeye başlamış ve yetenek kazanmıştır. Osmanlı’nın Mısır’a genişlediği dönemde Sinan Reis’in favori öğrencisiydi. Sinan Reis, Turgut Reis’e küçük bir geminin kaptanlığını vermiştir. Küçük savaşlarda başarılı olan Turgut Reis’in ünü giderek artmıştır. Zamanla en gelişmiş deniz muharebesi ekipmanlarına sahip oldu. Barbaros Hayrettin Paşa ile olan yakın arkadaşlığı ona baş teğmenlik rütbesi getirmiştir.

Turgut Reis’in askeri yönden kariyeri başarılarla doludur. 1538 Preveze Savaşı’nda savaşmıştır. Kastelnovo şehrini Venediklilerden almıştır. 1540’ta Cenova savaş filo tarafından yaralanıp köleleştirilmiştir. Dört yıl kölelik yapan Turgut Reis’in köleliği, Barbaros Hayrettin Paşa’nın Cenova’yı 210 gemi ile kuşatmasıyla son bulmuştur.

Barbaros Hayrettin Paşa’nın ölümünden sonra Akdeniz’deki Osmanlı Deniz Kuvvetlerinin en büyük komutanı olmuştur. 1565’te Malta fethi sırasında hayatını kaybetmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

İKİ KALP ARASINDAKİ MESAFE

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

SEVGİYLE KAŞIĞI DOLDURANLAR

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

AKREP ADAMLAR: AQRABUAMELU

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sinirler Hopladı

probiyotik

Gelincik

bubble30
Nielawore

ÖRGÜLÜ SAÇLI KADIN KAFASI

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun