Ağustos 10, 2022

DÜZENBAZ GÜÇLÜ SAVAŞÇI: ALYOŞA POPOVİÇ

Doğu Slavları tarafından Türk-Moğol geleneğinden ödünç alınan bogatyr şövalyelerinden birisi olan Alyoşa Popoviç, düzenbaz ama çok güçlü bir savaşçıdır.

Diğer bogatyr arkadaşları ile birlikte Prens Vladimir’e hizmet eder ve Kiev Rus Prensliğinin sınırlarını düşmanlara ve canavarlara karşı korur.

DÜZENBAZ GÜÇLÜ SAVAŞÇI: ALYOŞA POPOVİÇ

Efsaneye göre Alyoşa Popoviç, gürleyen göğün altında doğar. Ertesi gün atın eğerine atlar, kazanmak ve övünmek için yola çıkar. Bir başka söylenceye göre de bir haftalık bebekken 1 yaşında gibi görünen kahraman, büyüdüğünde babasından şansını savaş meydanında denemek için izin ister. Babası oğlunun yanına Maryshko Parnov’u da uşak olarak verir ve gitmesine izin verir. İkisi de prens Vladimir’in hizmetine girerler.

DÜZENBAZ GÜÇLÜ SAVAŞÇI: ALYOŞA POPOVİÇ

Alyoşa Popoviç ve uşağı Yekim, Kiev’de prens Vladimir ile bir ziyafeti katılır. Ziyafette prens yanına oturmasını istese de Alyoşa Popoviç, bu onura layık olmadığını söyleyerek hiyerarşinin en altına ayrılan yer sobanın yanına oturur.

Ziyafete çirkin ve devasa Moğol Hanı Tugarin, Vladimir ve karısının yanına oturur. Bu durumu prense hakaret olarak gören Alyoşa duruma içerler ve yaratığa sürekli hakaret eder. Bunun üzerine Tugarin bu cahil köylünün kim olduğunu sorar. Aleşa’nın savaşı olduğunu öğrenince Tugarin, Alyoşa’ya uzun bir kama fırlatır. Uşak Yekim bıçağı havada eliyle yakalar. İyice öfkelenen Tugarin masyaı iter ve kahramanı dövüşe çağırır.

DÜZENBAZ GÜÇLÜ SAVAŞÇI: ALYOŞA POPOVİÇ

Dövüş açık alandadır. Düelloya Alyoşa Popoviç hacı kılığında katılır. Tugarin ise bir ata takılmış kağıttan kanatlarla uçarak gelir. Bunu gören Alyoşa, tanrıya yağmur yağdırması için dua eder. Duası kabul olur ve yağmur yağar. Kanatlar ıslanınca uçamayan Tugarin’i yenen kahraman, düşmanını mızrağa geçirerek hediye olarak Vladimir’in sarayına gönderir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Özhan Öztürk- Dünya Mitolojisi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun