Ağustos 15, 2022

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

Bayramın son günündeyken dünyanın en garip bayramlarımdan ikisine şahit olalım mı? Yüzyıllardan beri aynı yerde ve aynı şekilde kutlanan iki bayramdan bahsedelim biraz. Bu iki bayram BBC’nin “Dünyanın En Sıra dışı Bayramları” listesinde, zirvelerde olan iki bayram. Şimdi ilk bayramdan bahsedelim.

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

İspanya’nın Castrillo de Murcia ismindeki kasabasında orta çağdan kalmış yapılarla bayramın durağı burası. 1620’lerden beri her yıl haziran ayının ortasında, Katolik Yortusu döneminde bir festival: El Colacho.

Bu festivali dünyanın en garip bayramlardan yapan şey taa o zamanlardan beri aynı yer ve aynı zamanda kutlanıyor olması değil tabii ki. Bu kısmı da enteresan tabii ki ama garip olan o değil. Garip olan şu ki festivalin başrolünde bebekler ve şeytanlar var.

Evet, şeytanlar.

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

Festival sokaklarında gizemli bir hava hakim. Siyah takım elbiseli, siyah pelerinli ve fötr şapkalı adamlar dizili. Bu adamlar festivali düzenleyen gizemli tarikatın üyeleridir ve kendilerine ‘Minevra’nın Kutsanmış Sakramenti Kardeşliği’ diyorlar.

Bu atmosfere şeytanlar ortaya çıkıyor.

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

Bazı tarikat üyeleri az önce bahsettiğimiz gibi simsiyah değil de sarı-kırmızı renkli kostümleri, sarı-kırmızı renkte maskeleri ve ellerindeki ucuna at kuyruğu bağlanmış sopalarıyla, şeytan kılığına giriyor. Kasabanın sokaklarında yavaş yavaş yürümeye başlıyorlar. Ardından, halkın kalabalıklaştığı sokaklara gelindiğinde, bu şeytanlar, hakaretler yağdırarak insanların üzerine doğru koşturmaya başlıyorlar. Ve bir kovalamaca başlıyor. (Garipleşmeye başladı değil mi?)

Tabii ki festivale katılan halk kaçmaya başlıyor. Ama eğer kaçamazlarsa şeytanın elinde tuttuğu kırbaçtan haklarını alıyorlar.

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

Buraya kadar garip bir hal alan festivalin en garip yanına daha gelmedik üstelik. Bebekleri dahil edelim!

Davullar çalınırken bir önceki yıl doğan tüm bebekler, kasabanın en geniş sokağında yerlere serilen şiltelerin üzerine, yan yana yatırılıyor. Sokağın başında beliren şeytanlar, yavaş yavaş yerde yatan bebeklere doğru yaklaşıyor. Giderek hızlanan adımlar bir süre sonra koşmaya dönüşüyor.

Koşup koşup en son bebeklerin üzerinden zıplıyorlar. Tam olarak bu sebepten bu festivalin uluslararası alanda adı ‘Baby jumping festival’dir.

DÜNYANIN EN GARİP BAYRAMLARI (I)

Bu zıplamanın olayı ne derseniz de şöyle ki inanışa göre şeytan, bebeklerin üzerinden atladığında, onların günahlarını bir mıknatıs gibi kendi üzerine çekiyor. Şeytan uçup gidiyor, günahlarından arınmış bebekler ise sağlıklı bir hayata kavuşmuş kabul ediliyor.

Festival zamanla bir kültür mirası haline gelmiş. Her geçen yıl İspanyollar daha yüksek bir katılımla bu festivale devam ediyor.

Diğer bayramı öğrenmek için hemen diğer içeriğe!

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: https://barisozcan.com/dunyanin-en-garip-bayramlari/

Yorumlar

  • Gerçekten garip bir bayram

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

His Olarak Yitirmek

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun