Ağustos 10, 2022

DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Ağustos ayının son çarşamba günü yapılan festival La Tomatina, domates festivalidir diyebiliriz. İlk çıktığında bir festival değildi ve de dünya çapında bilinmiyordu tabii. Hatta festival bir kaza sonucu ortaya çıktı.

1945 Ağustos’unun son çarşamba günü, Buñol'da bir takım geçit töreni ve festival düzenlendi ve bazı gençler arasında kavga çıktı. Yakındaki bir meyve ve sebze satıcısının duraklarından yararlanarak, domatesleri birbirlerine attılar. Polis, anlaşmazlığı bozdu ve sorumlu olanlar domates satıcısına geri ödeme yaptı.

DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Önümüzdeki yıl planlanan genç insanlar, geçit törenine domates götürdüler ve bir kez daha domatesle savaşmaya başladılar. Her yıl, 1950'lerin başına kadar, belediye meclisinin emriyle yasaklanana kadar, savaş devam etti, ancak bazı kasaba halkı, bir kavga yaratma konusunda ısrar etti ve hapse atıldı.

"Domates Cenaze" de dahil olmak üzere protestolar yapıldı ve nihayet 1957'de belediye meclisi gıda savaşının devam etmesine izin verdi.

DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Tabii festivale dair bu sadece bir görüş. Başka görüşlerde mevcut. Her görüşte rakip çeteler arasında bir yiyecek savaşı, bir sınıf savaşı hatta kötüye giden bir şaka olarak başladığını söylenmektedir. En yaygın kabul gören teori ise bir kasaba kutlaması sırasında domates ile kent konsey üyesine saldıran hoşnutsuz kasaba halkı tarafından başlatıldığı görüşüdür. Bu olay bir festival halini alacak kadar insanlara keyif vermiştir. Az önce de dediğimiz gibi güllük gülistanlık geçmedi her zaman. Yasaklandığı ve iptal edildiği dönemlerde oldu.

Ama yapılan düzenlemeler ve kurallarla domates festivali, yerel bir kutlama olmaktan çıkıp dünya çapında bir festivale dönüşmüştür. La Tomatina, Colorado gibi dünyada İspanyolca konuşulan bölgelerde benzer festivallere ilham kaynağı olmuştur. Bu etkinliğe ise “Colorado-Texas Domates Savaşı” adı verilmiştir.

DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Gelelim festivale. Öncelikle kurallarından bahsedelim. La Tomatina'nın resmi web sitesine göre, takip edilmesi gereken beş basit kural var.

  1. Kazaya neden olabilecek şişeleri veya başka türde nesneleri getirmemelisiniz.
  2. T-shirtleri yırtmamalı ya da atmamalısınız.
  3. İnsanlara zarar vermemek için domatesleri fırlatmadan önce ezilmeli.
  4. Herhangi bir kamyona (kamyon veya kamyonete) dikkat etmelisiniz.
  5. İkinci atışını duyduğunuzda, domates atmayı bırakmalısınız.
DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Bu kadar tantana bir yana festivalde kısacık sürüyor. Sabah saat 10’da başlayan festival, kasaba meydanındaki (Plaza del Pueblo) büyük ve yağlı bir direğin üstüne bir parça jambon konulmasıyla başlar. Domates savaşı ise ancak yeterince çevik birinin direğe tırmanıp oradaki jambonu almasıyla başlar. Jambon düştükten sonra domates kamyonlarının gelmesi için bir sinyal verilir ve domates savaşı başlar. Şenlik bir saat boyunca devam eder daha sonra şenliğin sona erdiğini gösteren bir sinyal verilir.

DOMATES SAVAŞI: LA TOMATİNA

Domates festivalinin hakkını vermek için beyaz giyme geleneğine uymayı unutmayın!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Yorumlar

  • Domatesler hep ziyan... :)

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun