Ağustos 15, 2022

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Kral Miletos bir dilek tutar:

"Boy boy çocuklarım olsun, çocuklarım yurdumu adalet ve refah ile yönetsin." Uzun süre bekledikten sonra ikizleri dünyaya gelir. Kaunos ile Byblis. Bebeklerin şerefine dillere destan bir şenlik düzenlenir. Gel zaman git zaman ikizler mutluluk içinde büyür. Mutlulukları ise o kara gün gelene kadar devam eder...

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Kumral yağız bir delikanlıdır Kaunos. Byblis ise tanrıçaları kıskandıracak kadar güzel. Onlar birbirine sırdaş, arkadaş, dost olmuştur. Byblis’in sevgisi ise Kaunos’tan farklıdır. O bir başka özenir kardeşine, sarıp sarmalar, yaralarını sarar. Fark etmiştir ki Kaunos’a duyduğu sevgi kardeşlikten ötedir.

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Byblis fark ettiği andan itibaren ateşler içinde yana yakıla yataklara düşer. Aşk alevi yüreğini yakıp kavurmaktadır. Kral Miletos çaresiz tüm ülkenin bilginlerine ferman gönderir. Kim kızının dermanına çare olursa O’na ne isterse verecektir. Aylar geçer, mevsimler birbirini kovalar Byblis gözlerini açar ki karşısında sevdiği adam, Kaunos. Hiç mi ayrılmamıştır başucundan sevdiği? Aşkını söylemelidir artık zamanıdır.

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Kaunos inanamaz duyduklarına. Nasıl olur da canından bir parça, sırdaşı, dostu bildiği kardeşi, sevdadan bahsetmektedir. Kaunos öfkeden çılgına döner, ağza alınmayacak sözler dökülür dudaklarından. Çekip gitmeye karar verir. Ama nereye…

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Kaunos yanına iki can dostunu alıp yollara düşer. Üçüncü gün Karia sınırlarına ulaşır. Gece konaklayıp dostları ile yola devam edecektir. Mola verdikleri ateşin başında kendini o toprağa ait hisseder. Kendi yurdunun toprakları burasıdır.

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Zaman akıp gitmekte, Byblis ise aşığının ardından acılar içinde çırpınmaktadır. Bir şeyler yapmalıdır çünkü onların aşkı sıradan bir sevda değildir. Öyle her kula nasip olmaz. Tüm Ege boyunca arar durur sevdiğini. Sonunda kavuşur Kaunos’a ama yine reddedilir. Hem de büyük bir sertlik ile. Ne yapacağını bilemez çaresiz Byblis. Sonunda karar verir ilahlara yalvarmaya. Gözyaşları içinde yakarırken tanrılara bırakıverir kendini uçuruma.

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Tam sulara gömülecekken tanrılar dönüştürüverirler onu bir ırmağa. O gün bugündür Dalyan Kanalı Byblis’in gözyaşları ile akar durur.

BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI
BYBLIS'İN GÖZYAŞLARI

Kaynak: mitologoscom

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AKRABASINI ÖLDÜREN İLK İNSAN: KRAL İKSİON
ÖLÜMDEN SONRA YİNE KAVUŞAN AŞIKLAR: ADMETUS VE ALCESTIS
KUĞU KIZLAR

KUĞU KIZLAR

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

ÇOCUĞUNU KAFASINDAN DOĞURAN ANNE: METİS

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zor Vazgeçilen

probiyotik

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (VI)

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun