Ekim 03, 2022

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLUR: KIRIK CAM TEORİSİ

Suç, insanları suça iten faktörler ve suçu engelleyen durumlar üzerine ortaya konmuş bir teoridir. İnsanların bir kez dahi suç işlemesinin veya bir kişinin suç işlemesinin başkalarını nasıl suça teşvik edici olduğunu anlatmaya ve alegorik bir şekilde anlatmaya çalışır Kırık Cam teorisi.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLUR: KIRIK CAM TEORİSİ

ABD’li suç psikoloğu Philip Zimbardo 1969 yılında yaptığı bir çalışma ile teorinin konusunu ortaya attı. Zimbardo, çalışmasında toplumun suç oranının yüksek olduğu, getto diye tabir edilen, maddi durumun daha kötü olduğu Bronx bölgesini ve yüksek yaşam standartlarına sahip olan, daha ayrıcalıklı kesimlerin yaşadığı Palo Alto bölgesini esas aldı. Bu bölgelere 1959 model, plakasız ve kaputu aralık birer araba bıraktı. Arabaların bırakılmasından üç gün sonra Bronx bölgesindeki arabanın tamamen yağmalandığı ve çok kötü halde olduğu görülürken Palo Alto’daki araca kimse dokunmamıştı. Zimbardo ve yardımcıları sağlam olan aracın yanına giderek bir alet yardımıyla araca zarar verdi. Birkaç darbeden sonra Palo Alto’da yaşayan insanlar da araca zarar vermeye başladı ve bir süre sonra otomobil büyük hasar gördü.

Bütün deneyin neticesinde Philip Zimbardo şu sonuca ulaşır: “İlk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz.”

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLUR: KIRIK CAM TEORİSİ

Daha sonra Kelling ve James 1982 yılında Atlantic Monthly dergisinde yayımlanan “Kırık Camlar – Polis ve Mahalle Güvenliği” isimli bir makale yazmış ve teori günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır. Kelling ve James’in makalesinde Zimbardo’nun deneyine işaret edilerek sosyal psikologların örneğin bir binanın “bir penceresinin kırılması ve tamir edilmemesi durumunda yakında tüm pencerelerinin kırılacağı” konusunda hemfikir oldukları belirtilmekte ve kırık cam veya kırık pencere teorisi bir kriminoloji teorisi olarak kullanılmaktadır.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLUR: KIRIK CAM TEORİSİ

Buna göre kırık cam kırık kalmaya devam ederse bu onunla kimsenin ilgilenmediği anlamına gelmektedir. Kırık cam insanlara “ne istersen yap çünkü kimse umursamıyor” sinyalini vermektedir. Hatta bu sinyal normalde kurallara uyması beklenen kişiler bile bu zincirleme etkiye dahil olurlar.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLUR: KIRIK CAM TEORİSİ

Kırık Cam Teorisi sadece suç ile bağlantılı değildir. Kısaca tanımlamak gerekirse; Taviz, tavizi doğurur. Yani tam olarak: Bir kereden bir şey olur.

 

 

 

Kaynak: https://www.fikirce.com/kirik-cam-teorisi-nedir/

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇ PERİLERİ: DRYADLAR

AĞAÇ PERİLERİ: DRYADLAR

PİSLİK YALAYICILAR: AKANAMELER

PİSLİK YALAYICILAR: AKANAMELER

PERİLER: BACCHANTE

PERİLER: BACCHANTE

PANTEONUN EN GÜÇLÜ TANRILARI: ANUNNAKİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Küçük Uğraşlar

probiyotik
bubble30
Nielawore

AĞAÇ PERİLERİ: DRYADLAR

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun