Ekim 05, 2022

ANTİK ÇAĞ’IN İLK KADIN FİLOZOFU: THEANO

Antik çağın ilk kadın filozofu Theano, Pisagor’un eşidir. Pisagor öğretilerine sıkı sıkıya bağlı filozof; felsefe, geometri, matematik anabilim dallarında eğitim almıştır.

Pisagor öğretisine göre ‘Bir insan sözlerini genellikle dikkatsizce söyler, bu yüzden bir insan eğer ne söyleyeceğini bilmiyorsa susmalıdır’. Pisagor Orpheusçuluk ekolünü takip ederek ruhun varlığı ve ölümsüzlüğü inancını öğrencileri arasında yaymaya başlar. Verdiği eğitimler yüzünden de düşmanları tarafından öldürülmesi kaçınılmaz olur.

ANTİK ÇAĞ’IN İLK KADIN FİLOZOFU: THEANO

Filozof Theano, Pisagor Okulu’ndan aldığı eğitim doğrultusunda kocası öldükten sonra özellikle kız çocuklarını okuluna davet eder. Hayatın salt maddeden ibaret olmadığına, ruhun yeniden doğacağına, bu yüzden de insanların erdemli bir hayat yaşamaları gerektiğine inanır. Matematik ve metafizik teorilerine büyük önem vermiş, rakamları da düzeni sağlayan temel unsurlar olarak kullanmıştır. Pisagor öğretisini Ege ve Mısır’a kadar yayma başarısı göstermiştir.

ANTİK ÇAĞ’IN İLK KADIN FİLOZOFU: THEANO

Filozof Theano okulda verdiği derslerin nerede ise tamamını ahlak ve erdem konuları üzerine inşa etmiştir. Döneminin en ileri görüşlü kadınlarından biri, bir felsefe okulunun baş temsilcisi Theano, ahlak anlayışını kadınlar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Erkeklerin kadınlardan daha üstün olduğunu, kadınların hayatın her alanında erkeklerden geri planda kalmasını savunur. Theano’ya göre ‘İyi Bir Kadın’ olmak erkeğine ‘İyi Bir Eş’ olmaktan geçer.

ANTİK ÇAĞ’IN İLK KADIN FİLOZOFU: THEANO

Dönemin şartları içinde toplumda yer edinmeye çalışan kadının büyücülük ya da cadılık ile itham edildiği bir çağda, Filozof Theano’nun hemcinsleri üzerinden ahlak dersleri vermesi ne kadar bilimsel etiğe uymaktadır… Eşinin sağladığı olanaklar ile ilkleri yaşayan bir kadın, etik kuralları öncelikle hemcinsleri üzerinde denemiştir.

 

Kaynak: mitologoscom

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

ÇANAKKALE BOĞAZI’NA ADINI VEREN KIZ: HELLE
OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

OLİMPİYAT OYUNLARININ BAŞLANGICI

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

ZEYTİN, ZEYTİN AĞACI VE MİTOLOJİ

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

YUNAN MİTOLOJİSİ SOY AĞACI

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Gerçeklik Bitti

probiyotik

Neler Söylenmiş

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun