Haziran 06, 2023

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

İzmir Seferihisar’da yer alan Teos Antik Kenti, Anadolu’da az bilinen ama aslında en önemli antik kentlerden birisidir.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Antik coğrafyacı Strabon Teos için şöyle der:

“Teos, önce Athamas, sonra İon kolonizasyonu döneminde Kodros’un meşru olmayan oğlu Naoklos ve daha sonra Atinalı Apoikos ve Damasos ve Boiotialı Geres tarafından kuruldu.” Antik İonia Bölgesinin 12 kentinden biri olan ve İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer alan Teos, “Dionysos’un kenti” olarak da biliniyor.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Hellenistik Dönemin ünlü mimarı Hermogenes’in eseri olan ve kentin koruyucu tanrısına adanan Dionysos Tapınağı gibi önemli yapıların yer aldığı Teos Antik Kenti, MÖ 11. yüzyıldan itibaren çok uzun bir süre kesintisiz yerleşim gördü. Tüm bu zaman diliminde doğal afet ve savaş gibi birçok badire atlatmasına rağmen büyük ölçüde önemini korumayı da başardı.

Teos bir zamanlar sanatçılara benzerine az rastlanır imkanlar sağlamasıyla öne çıkan bir kenttir. Antik kentte bulunan yazıtlardan öğrendiğimiz ‘Dionysos Sanatçılar Birliği’, Teos’ta uzun süre varlığını sürdürdü ve kent için oldukça önemli bir rol oynadı.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Hellenistik dönem, Yunan dünyasının genelinde tiyatro ve müzik gibi performans yarışmaları için bir doruk noktasıydı. Oyuncuların ve müzisyenlerin uzmanlaşması, herhangi bir kente bağlı olmayan, festivallere ve yarışmalara katılmak için geniş coğrafyaları dolaşan bir sınıfın doğmasını da beraberinde getirdi. Zamanla çeşitli bölgelerde dramatik ve müzikal sanatçılardan oluşan farklı birlikler ortaya çıktı. Bunlardan biri de MÖ 3. ve 2. yüzyıllarda Teos’ta varlığını sürdüren Sanatçılar Birliği’ydi.

Bu dönemde Dionysos sanatçılarının varlığı ile kentin başarısı paralel ilerledi. Birliğin Hellenistik hükümdarlarla ilişkileri ve diğer Yunan kentlerinden gelen yardımlar, büyük ölçüde uluslararası bir güç olan sanatçılara bağlıydı. Sanatçılar birliği Teos’ta ikamet etmesine rağmen, kent içinde bağımsız bir yapı oluşturdu. Hem kente hem de birliğe büyük avantajlar sağlayan bu benzersiz denge, aynı zamanda gelecekte çıkacak anlaşmazlıkların da habercisiydi.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Sanatçıların Teos’a geldiği zamanlarda yazılmış Ktematonia Kararnamesi, birlik ve kentin ilişkisi açısından bize önemli bilgiler veriyor. Yazıt, Teos sakinlerinin bu birliği kentlerine çekmeye hevesli olduklarını gösteriyor ve bu sanatçıların kentin her kademesinde onurlandırılacaklarını anlatıyor. Öyle ki, kararnamenin herkes tarafından görülmesi için Teos’un halka açık en önemli iki yerinde sergilenmesine karar verildiğini anlıyoruz: Dionysos Tapınağı ve Tiyatro.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Kararname sayesinde, aynı dönemde Teos’un çektiği mali sıkıntılar da açıkça anlaşılıyor. Teos’ta yaşanan bu tür mali sıkıntıların nedeninin büyük ölçüde korsan saldırıları olduğu biliniyor. Bu saldırılar şehrin savunması için bir sur inşa etme ihtiyacını dahi ortaya çıkarmıştı. Ancak kent, yaşadığı tüm bu mali sıkıntılara rağmen, Dionysos sanatçılarını Teos’a çekmek için yeni fonlar yaratmayı da başardı.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Sanatçılar Birliği için bir arazi sağlanması önemliydi, fakat Teos kentinin bu yatırım için yeteri kadar bütçesi yoktu. Çözüm olarak, tahıl fiyatını hafifletmek için bütçelenen fonlardan elde edilen para derhal yeniden tahsis edildi. Paranın ikinci yarısının ödenmesi, kraliyet fonlarının bir kısmı gelene kadar ertelendi. Kent, sanatçıların araziye yapmaları gereken ödeme için beş yıl izin verdi ve bu arazi vergiden muaf tutuldu. Tüm bu iltimaslara ek olarak Sanatçılar Birliği onurlandırıldı ve cömert hibeler yapıldı.

Sanatçılar birliği o dönemde sadece kısa bir süredir geniş çapta tanınıyordu ve muhtemelen Küçük Asya’da kalıcı yerleşim için avantajlı bir yer arıyorlardı. Kentin onlara sunduğu saygı ve bağışlar kadar, Teos’un Dionysos ve limanlar ile olan özel ilişkisinin de birliğin buraya gelmesinde büyük bir payı vardı. Teos sakinleri, birliği kendilerine çekmek için kaynaklarını cömertçe harcamış olsa da kentleri için önemli bir yatırım yaptıklarını düşünüyorlardı ve bunda haklı çıkacaklardı.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Birliktelikleri boyunca sanatçılar, Teos’un onlara sağladığı dokunulmazlıktan yararlanıyor, Teos’lular ise çeşitli Hellenistik krallıklarla bu birlik sayesinde aralarını iyi tutuyordu. Sanatçılar birliğinin Hellenistik hükümdarlarla etkileşimi oldukça kapsamlıydı. Teos kenti, dokunulmazlık isteği sırasında da birliğin varlığından yararlanmıştı. Bununla birlikte, birliğin Teos’a en büyük faydası, Attalos yönetiminin son döneminde gerçekleşti. Sanatçılar Birliği, şehir ile kraliyet sarayı arasında önemli bir etkileşim oluşturdu. Sanatçılar, kentteki kraliyet kültünün merkezi kutlamalarına öncülük etti.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Teos, Dionysos sanatçılarının ihtiyaçlarını karşıladı ve onlar için birçok imkan sağladı. Ancak bir kentte iki özerk siyasi organa sahip olmanın zorlukları, daha sonraki zamanlarda çeşitli anlaşmazlıklara yol açtı. Kaynaklar adaletli bir şekilde paylaşılamadı ve ilişkiler kötüye gitmeye başladı. Birliğin kentin gelirine ortak olması Teosluları rahatsız etti. Hellenistik krallar anlaşmazlığı çözmeye çalışsa da sorunlar uzun süre devam etti.

ANADOLU’DA BİR ANTİK KENT: TEOS -Friendz10

Antik yazar Strabon’dan öğrendiğimize göre, en nihayetinde Dionysos Sanatçılar Birliği, önce Ephesos’a (Selçuk), ardından Myonnessos’a (Doğanbey / Çıfıtkale) göç etti. Ancak Teoslular, Myonnessos’un kendilerine karşı güçlendirilmesine izin vermemelerini istemek için Romalılara bir heyet gönderdiler. Dolayısıyla birlik son olarak Lebedos’a (Ürkmez) gönderildi. Yine Strabon’a göre Lebedos, yetersiz nüfusları nedeniyle onları kabul etmekten memnun oldu.

Teos ve sanatçılar birliği arasındaki yakın ilişki devam ederken, kent zenginlik ve başarılarla dolu bir dönem yaşadı. Bu zenginliğin kanıtını görkemli Dionysos tapınağından da anlamak mümkün. Teos, sanatçılara yatırım yaptı ve karşılığını hem o dönemdeki ünü hem de krallarla kurduğu ilişkiler ile fazlasıyla aldı.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • Gezilecekler listeme eklendi bile.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

"AYRILIK SEVDAYA DAHİL" -Friendz10

"AYRILIK SEVDAYA DAHİL" -Friendz10

KARGO- BİRHAN KESKİN -Friendz10

KARGO- BİRHAN KESKİN -Friendz10

"AYRILIK SEVDAYA DAHİL"

"AYRILIK SEVDAYA DAHİL"

HUBBLE UZAY TELESKOBU PUSLU GALAKSİYE BAKIYOR: MESSIER 85 -Friendz10

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Zorluklardan Kurtulma Çabası

probiyotik
bubble30
Nielawore

"AYRILIK SEVDAYA DAHİL" -Friendz10

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun