Ağustos 10, 2022

ANADOLUDA BİR ANTİK KENT: HADRİANOUPOLİS

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianoupolis Antik Kenti, Roma döneminde 4. yüzyılda kurulmuştur. Ankara-Karabük yolu üzerinde bulunan Eskipazar merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Hacı Ahmetler Köyü'ndeki asfalt yol ile ulaşım sağlanmaktadır.

ANADOLUDA BİR ANTİK KENT: HADRİANOUPOLİS

Hadrianoupolis’te çok sayıda mermer sütun ve sütun başlıkları, kiliseler, surlar, su sarnıçları, kaya mezarları, Roma hamamı, gözyaşı şişeleri, tüneller, erzak ve şarap mahzenleri bulunmaktadır. Kazı çalışmaları sırasında zemini mozaik hayvan, kuş gibi resimlerle süslenmiş bir kilise çıkartılmıştır.

ANADOLUDA BİR ANTİK KENT: HADRİANOUPOLİS

Döneminde oldukça gelişmiş bir şehir olduğu, sit alanı içinde bulunan mermer sütun ve sütun başlıklarından, heykellerden ve yapıların mimarı özelliklerinden anlaşılmaktadır. Yeri bilinmeyen fakat tarih kitaplarında şehir adına paranın basılan bir darphane olduğundan bahsedilmektedir. Sit alanı içinde çok sayıda sikke bulunmuştur. Yağmur yağdığında yağmur ve sel sularının sikkeleri ortaya çıkardığı ve sit alanı içinden geçen çaya bu sikkelerin taşınarak yok olduğu bölge sakinleri tarafından ifade edilmektedir.

ANADOLUDA BİR ANTİK KENT: HADRİANOUPOLİS

Bugüne kadar açığa çıkarılan mozaikleriyle Karadeniz Bölgesi için çok önemli ve zengin bir mozaik merkezi olduğu anlaşılmaktadır.
Hadrianoupolis’te ortaya çıkarılmış yapılardan bir tanesi olan Erken Bizans Dönemine ait Kilise A yapısı mozaiklerinde “Nuh’un Gemisi” sahnesine ait hayvan tasvirleri bulunmaktadır. Panoların sağlam olanlarında fil, tavus kuşu, geyik, grifon, kaplan, benekli tavuk, kuş ve karaca gibi hayvan figürleri işlenmiştir. Grifon betimi içerdiği anlam itibariyle diğer hayvan figürlerinden ayrılmaktadır. 

ANADOLUDA BİR ANTİK KENT: HADRİANOUPOLİS

Kaynak: https://www.arkeolojikhaber.com/galeri-hadrianoupolis-antik-kenti-karabuk-153/

İlgili Resimler

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

OYNAMA, YE YEMEĞİNİ ÇOCUĞUM: YEMEKLE SANAT
CESARET VE DİK DURUŞLARIYLA NAM SALAN: KARYA MEDENİYETİ
KENDİNE DAİR MÜHRÜ OLAN İLK KADIN: KRALİÇE PUDUHEPA

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Serbestliğin Bedeli

probiyotik

Uzaylılar

bubble30
Nielawore

AĞAÇLARDAN HAYVANLARA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun