Ağustos 07, 2022

Yapay Et (III)

Yapay et üretmek için, sığır eti işletmeciliğine göre %99 daha az araziye ihtiyaç duyuluyor. Benzer şekilde, yapay et üretiminde sığır eti üretimine göre %95 daha az su ve %50 daha az enerji kullanılıyor. Sera gazı salımı ise %90 daha az. Tüm bu tahmini veriler incelendiğinde laboratuvarda üretilecek olan etin hayvanların kesilmesini önlemenin yanı sıra çevre dostu olacağını da belirten uzmanlar, şimdiden birçok hayvansever, vejetaryen ve çevre dostu insanın desteğini almış gibi görünüyorlar. İngiltere’de bulunan Vejetaryen Derneği üyeleri projeyi desteklediklerini ancak piyasaya sürülecek olan yapay et paketlerinde mutlaka yapay olarak üretilmiş et olduğunu belirten etiket olması gerektiğini düşünüyorlar. 

Yapay Et (III)

Yapay et üreticilerini başka teknik zorluklar da bekliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi üretilen kas liflerinin düzenli egzersize ihtiyacı var. Bu gerilme işlemi kaslara kondisyon sağlayarak protein içeriğinin artmasını sağlıyor. Ayrıca, büyümekte olan kas parçalarına belirli zaman aralıklarında 10 voltluk elektrik şoku uygulanıyor ve parçaların kasılması sağlanıyor. Tüm bunlar enerji gerektiren ve maliyeti artıran işlemler.

Yapay Et (III)

Yapay etin üç boyutlu olarak üretilmesi yani bildiğimiz et parçası görünümünü alması çözülmesi gereken en önemli sorunların başında geliyor. Yapay etin üretildiği kültür ortamı oksijen, amino asitler, şeker ve birtakım mineraller içeriyor. Oluşan etin büyüklüğü, bu besin moleküllerinin kasla yapay etin geliştirildiği kültür ortamı arasındaki difüzyon kapasitesi oranında sınırlı.

Yapay Et (III)

Bu nedenle, şu anda laboratuvarlarda üretilen kas parçaları birkaç cm uzunluğunda ve sadece 0,1-0,3 mm inceliğinde şeritler halinde. Bilindik et biçiminde ve büyüklüğünde üretilecek yapay etlerde kas parçasının merkezindeki dokuları beslemek ve canlı tutmak için bir nevi kan damarlarına ihtiyaç duyulacak. Karmaşık gibi görünüyor ama hiç şüphesiz bilim ve teknoloji buna da çözüm bulacak. 

Yorumlar

  • Açlık bitecek

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Hitler Vejetaryen Olabilir Mi?

Hitler Vejetaryen Olabilir Mi?

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (III)

Anadolu’daki Batılı Barbarlar (III)

Divan-ı Hümayun (IX)

Divan-ı Hümayun (IX)

Öte Gezegenler (V)

Öte Gezegenler (V)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Telefon Aşkına

probiyotik

Hitler Vejetaryen Olabilir Mi?

bubble30
Nielawore

KUŞA DÖNÜŞEN AİLE: AGRON VE AİLESİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun