Eylül 25, 2023

STARLINK UYDUSU SES HIZINI 2 KAT AŞTI! -Friendz10

SpaceX'in Starship roketi ile yaptığı Nisan ayında yaptığı ilk test uçuşunda Starlink uydu internet servisi de yer aldı ve yeni bir performans rekoru kırdı.

STARLINK UYDUSU SES HIZINI 2 KAT AŞTI! -Friendz10

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX’in tüm Dünya’ya yörüngedeki uydular aracılığı ile internet servisi sağlama projesi Starlink’in uyduları, Nisan ayında test için fırlatılan Starship roketinde yer almıştı. Testten önce SpaceX, bu konuda bir bilgilendirme yapmamıştı.

Şirket, bu test fırlatışı sırasında Starlink’in gerçekten de Starship roketinde yer aldığını ve hatta test fırlatışı sırasında ses hızının iki katı hızında ve ticari uçakların uçtuğu irtifanın neredeyse üç katı yükseklikte uçtuğunu, bunun da bir rekor olduğunu resmen doğruladı.

STARLINK UYDUSU SES HIZINI 2 KAT AŞTI! -Friendz10

Starlink, 123.600+ fit yükseklikte ve Mach 1,7 hızında seyahat etti. Starlink, Starship'in ilk uçuş testi sırasında 123.600+ fit (36.679 metre) yükseklikte ve Mach 1,7 (2.082 km/s) hızında seyahat ederken bağlantı sağlayarak uçuş sırasında kullanım için bir irtifa ve hız rekoru kırdı. Bu rekorun kırılması da SpaceX’in Crew Dragon’unda dönüş için bağlantı sağlanmasına kapı açıyor.

Önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleştirilmesi planlanan bir sonraki Starship test uçuşuyla birlikte, Starlink uydularının yorucu bir ortamda iyi performans gösterdiği anlaşılmış oldu. Starlink yörüngedeki uydularla iletişim kurmak için bir çanak kullanmak zorunda ve SpaceX 2021'deki başvuru turundan bu yana çanak portföyünü genişletti.

STARLINK UYDUSU SES HIZINI 2 KAT AŞTI! -Friendz10

O zamanlar sadece tüketici odaklı bir terminal sunan firma, o zamandan bu yana bunları insanların yakınında kullanıma uygun olmayan ve profesyonel kurulum gerektiren yüksek performanslı varyantları da içerecek şekilde genişletti.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • Bu kadar çok sayıda ve yüksek hızda olması ne gibi sonuçlar doğuracak bakalım.

  • Ses hızının aşılması beni çok şaşırtıyor!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun