Mayıs 21, 2024

GÖKYÜZÜNDEKİ GÜNEY IŞIKLARI- EVET KUZEY DEĞİL!

Kuzey Yarımküre'de bu hafta sonu, gökyüzü gözlemcileri Bahamalar kadar güneye inerek auroralar gözlemlediler. Aurora borealis (kuzey ışıkları) ve aurora australis (güney ışıkları) olarak bilinen bu muhteşem kozmik gösteriler, Güneş'in etkisiyle ortaya çıkar.

GÖKYÜZÜNDEKİ GÜNEY IŞIKLARI- EVET KUZEY DEĞİL!

Güneş, güneş sisteminde aktif bir rol oynar ve gezegenler üzerindeki etkisi fırtınalar, patlamalar ve güneş lekeleri gibi olaylarla kendini gösterir. Koronal Kütle Atımları gibi güneşsel fırtınalar, manyetize güneş parçacıklarından oluşan dev bulutlar halinde uzaya fırlar ve Dünya'ya doğru ilerlediklerinde jeomanyetik bozulmalara yol açarak aurora gibi olağanüstü görsel şölenlere sebep olabilirler.

GÖKYÜZÜNDEKİ GÜNEY IŞIKLARI- EVET KUZEY DEĞİL!

Malad City, Idaho yakınlarında çekilen bu görselde, aurora tarafından aydınlatılan dramatik gece gökyüzünde bir sahne sergileniyor. Bir ağaç ve dalları, kırmızı, mor ve yeşil renklerde parlayan auroraya karşı siluet oluştururken, ışık çizgileri perde kıvrımlarını andırarak gökyüzünde dans ediyor. Manzara, dağlık ufka doğru kıvrılan bir yol ve arabanın silüetinin eşlik ettiği, göz alıcı bir atmosfer oluşturuyor. Bu doğal güzellikler, gökyüzünde beyaz yıldızlarla noktalanan bir tablo gibi görünüyor.

Yorumlar

  • Güney ışıklarını biliyor muydunuz?

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

SOUTHERN LIGHTS IN THE SKY - YES, NOT NORTH!
SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

En Etkili Olan

probiyotik

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

bubble30
Nielawore

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun