Mart 02, 2024

Gökadalardan Bir Gül

Uzayın derinliklerine açılan penceremiz Hubble Uzay Teleskobu Dünya’nın yörüngesine fırlatılalı 21 yıl oldu. NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı) ve ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) ortak kuruluşu olan Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü, Hubble’ın fırlatılışının 21. yıldönümü şerefine bu görüntüyü yayımladı.

Gökadalardan Bir Gül

Arp 273 olarak adlandırılan ve iki gökadadan oluşan sistemdeki gökadalar birbiriyle “çarpışıyor”. Aslında gökbilimciler çarpışma kavramını pek sevmiyor. Yıldızların arasındaki mesafeler çok büyük olduğundan her biri yüz milyarlarca yıldız içeren gökadaların yıldızlarının birbiriyle çarpışması pek olası değil. O nedenle bu tür gökadalara “etkileşen gökadalar” demek daha doğru.

Gökadalardan Bir Gül

Gökadalar etkileştiğinde sarmal kollarda yıldız oluşumunda bir patlama görülür. Çünkü buradaki gaz bulutlarında meydana gelen sıkışma ve çalkantılar yıldız oluşumunu tetikler. Fotoğrafta da görülebileceği gibi, sarmal kollardaki yeni doğmuş yıldızlar mavi mücevherler gibi parlar.

Gökadalardan Bir Gül

Gökadalar birbirlerinin içinden ya da yakınından hızla geçtiğinde sarmal kollar kütleçekimi etkisiyle bozulur. Bu gökadaların şeklinin de büyük ölçüde bozulmuş olması en azından bir kez birbirlerinin çok yakınından geçtiklerini gösteriyor.

Yorumlar

  • Sarmalın bozulması tüm şekli de bozuyor

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Mısır Nasıl Patlıyor

Mısır Nasıl Patlıyor

Düzensiz Işık Gelişinin Bitkiler Üzerine Etkisi
30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek (II)
30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Hayaller ve Ümitler

probiyotik

Mısır Nasıl Patlıyor

bubble30
Nielawore

"ÇOCUKLAR AĞLAMASIN" -MÜŞTAK ERENUS

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun