Haziran 26, 2022

Dünyadaki En Kurak Yer Neresidir?

Dünyanın en kurak yeri, Antarktika’dır. Bu kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmedi. Bir çöl teknik olarak yılda 254 mm'den az yağış alan yer olarak tanımlanır. Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır. Antarktika'ya düşen yıllık ortalama yağış da hemen hemen aynıdır, ama kıtanın Dry Valleys Kurak Vadiler olarak bilinen yüzde 2'lik kısmında buz ve kar yoktur ve buraya hiç yağmur yağmaz.

Dünyadaki En Kurak Yer Neresidir?

Dünyadaki ikinci kurak yer Şili'deki Atacama Çölü'dür. Buradaki bazı bölgelere 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır ve buraya düşen yıllık ortalama yağış miktarı yalnızca 0,1 mm'dir. Bir bütün olarak bakıldığında, dünyanın en kurak çölü burasıdır (Sahra'dan 250 kat daha kurak). Antarktika dünyadaki en kurak yer olmanın yanı sıra, en çok su barındıran ve en rüzgârlı yer olma iddiasını da taşıyabilir. Dünyadaki suyun yüzde 70'i buz şeklinde burada bulunur ve rüzgârın en hızlı estiği yer burasıdır.

Dünyadaki En Kurak Yer Neresidir?

Antarktika'nın Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar katabatik (Yunancada "alçalan" anlamına gelir) rüzgârlardan kaynaklanıyor. Bu rüzgârlar, soğuk ve yoğun havanın yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelir. Bu rüzgarlar saatte 320 km hıza ulaşarak bütün nemi (su, buz ve kar) buharlaştırır. Antarktika bir çöl olmasına rağmen, kıtanın tamamen kurak olan bu kısımları, vaha olarak adlandırılır. Bu bölgeler Mars'taki koşullarla o kadar benzerlik taşırlar ki, NASA, Viking misyonunu test etmek için buraları kullandı.

Yorumlar

  • Sahra çölü sanırdım. Antarktikadaki rüzgar hızı beni çok şaşırttı.

  • Çöl denilince aklıma artık buzullar gelecek

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Saat Yönünün Tersine

Saat Yönünün Tersine

Jarramas and Jilderim (IV)

Jarramas and Jilderim (IV)

Sarıkamış Harekâtı Tanıklıkları (III)

Sarıkamış Harekâtı Tanıklıkları (III)

Devşirme (IV)

Devşirme (IV)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Koruma Kalkanı

probiyotik

Saat Yönünün Tersine

bubble30
Nielawore

RENGARENK YUMURTALAR: PASKALYA

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun